Aranżowanie łazienki – meble akcesoria i dobra wentylacja

Odpowiednie wykończenie i zaaranżowanie łazienki jest sporym wyzwaniem. Jest to wyjątkowe pomieszczenie, które spełnia wiele praktycznych funkcji, dlatego musi zostać starannie wyposażone. Jednocześnie w łazience panują szczególne warunki, to znaczy wysoka wilgotność powietrza. Z tego powodu nie można także zapomnieć o właściwym wykonaniu i zaplanowaniu wentylacji. Oczywiście łazienka musi być także estetyczna, ponieważ jest także miejscem, gdzie można zrelaksować się po ciężkim dniu, na przykład wylegując się w wannie ciepłej wody.

 

akcesoria do łazienkiKomplety łazienkowe

Przy urządzaniu łazienki znaczenie mają między innymi komplety łazienkowe. Składają się na nie takie akcesoria jak mydelniczka, czy kubek do mycia zębów. Powinny one pasować pod względem stylu i kolorystyki do całości łazienki, ale muszą także dobrze spełniać swoje praktyczne funkcje. Inne ważne akcesoria to także na przykład dywaniki, ale także maty antypoślizgowe. Oczywiście należy również wybrać wieszaki na ręczniki, uchwyt na papier toaletowy, czy szczotkę do WC. Skompletowanie wszystkich tych elementów nie jest proste, zwłaszcza jeśli ktoś chce stworzyć ciekawą, oryginalną lub stylową aranżację łazienki. W takiej sytuacji bardzo często jedynym rozwiązaniem jest spędzenie wielu godzin na przeszukiwaniu asortymentu różnych sklepów z wyposażeniem wnętrz. Sklepy są pełne tego typu produktów, jednak trzeba pamiętać, ale większość z nich jest raczej standardowa i mało oryginalna. Znalezienie ciekawszych projektów przeważnie wymaga dłuższych poszukiwań lub wydania większych pieniędzy.

 

Dobieranie dekoracji

Wybrane akcesoria muszą pasować między innymi do mebli łazienkowych. Ich zakup również wcale nie jest łatwy, ponieważ muszą być nie tylko ładne i praktyczne, ale również bardzo odporne na działanie wilgoci. Wiele osób decyduje się na meble kuchenne na wymiar, tymczasem w podobny sposób można zamówić również szafki do łazienki. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na oryginalnej łazience, ale nie mogą znaleźć żadnych rozwiązań, które będą pasować do ich wizji. Jednocześnie można w ten sposób skompletować wyposażenie to łazienki o mniej typowych wymiarach, na przykład bardzo małej. Jest to więc często dosyć korzystne rozwiązanie, zwłaszcza że meble na wymiar nie są dużo droższe od ich odpowiedników ze sklepów.

 

wentylacjaWentylacja

Oprócz mebli i akcesoriów łazienkę należy także wyposażyć w odpowiednią wentylację. Jest to konieczne ze względu na dużą wilgotność, która często panuje w tym pomieszczeniu. Wentylacja w łazience zależy w dużym stopniu od wielkości tego pomieszczenia – czym większa będzie kubatura, tym lepsza musi być wentylacja. W przypadku większych łazienek konieczne jest wykorzystanie wiatraczka, który będzie wspomagał wymianę powietrza. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również podłączenie wentylacji do włącznika światła – dzięki temu nie trzeba pamiętać o jej ciągłym włączaniu i wyłączaniu. Kratkę wentylacyjną najlepiej umieścić nad kabiną prysznicową lub nad wanną. Planując łazienkę należy także zwrócić szczególną uwagę na drzwi. Powinny być wyposażone w odpowiednie otwory lub między drzwiami i podłogą musi znajdować się szpara o szerokości przynajmniej 2 cm. Zła wentylacja łazienki będzie prowadziła to zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu, a to z kolei może stać się przyczyną rozwoju grzyba, odpadania farby z sufitu oraz szybszego niszczenia różnych elementów wyposażenia. Z tego powodu wentylację w łazience należy potraktować jako inwestycje, która będzie zabezpieczeniem przed koniecznością szybkiego remontu tego pomieszczenia.

 

Wanna czy kabina

Oczywiście przy kompletowania wyposażenia łazienki pojawia się także podstawowe pytanie – wanna, czy kabina prysznicowa. Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od osobistych upodobań, a także z pewnością od wymiarów pomieszczenia. Trzeba także wziąć pod uwagę, że kąpiele w wannie zużywają znacznie więcej wody, więc jeśli komuś zależy na oszczędności z pewnością nie są rozwiązanie, z którego można korzystać na co dzień. Dobra kabina prysznicowa jest sporym wydatkiem, ale będzie dobrze służyć przez wiele lat.

 

wannaDobrze urządzona łazienka to niezwykle ważna część każdego domu i mieszkania. Dlatego warto jest zatroszczyć się o odpowiednią aranżację tego pomieszczenia i wybrać odpowiednie meble, akcesoria oraz inne dodatki, które będą składać się na wyposażenie tego miejsca. Nie można także w żadnym wypadku zapomnieć o porządnej wentylacji, ponieważ ma ona kluczowe znaczenie w tym pomieszczeniu. Brak dobrej wentylacji będzie jedynie powodował poważne szkody związane z koniecznością przeprowadzenia remontu.

 


 

akcesoria łazienkoweWięcej informacji:

  • Aqua-Sanit – firma zajmująca się sprzedażą akcesoriów łazienkowych oraz kuchennych
  • Murator dom – łazienka
  • Drewutnia – firma z Bydgoszczy oferująca meble łazienkowe i kuchenne na wymiar
  • Cool System – przedsiębiorstwo zajmujące się klimatyzacja oraz wentylacją

 


 

łazienka3Wyposażenie do łazienki:

  • wanna, kabina prysznicowa
  • meble łazienkowe
  • akcesoria łazienkowe (mydelniczka, kubek)
  • WC