czarter jachtu na Mazurach

Atrakcje podczas czarteru jachtu na mazurach

Decydując się na miejsce wakacji i letniego wypoczynku, określamy przede wszystkim w jak chcemy spędzić ten czas. Ci którzy myślą o obcowaniu z naturą wybierają górskie szlaki, inni zaś marzący o kąpielach wodnych i wygrzewaniu w promieniach słońca decydują się na miejscowości nadmorskie i egzotyczne kraje. Natomiast Ci rządni przygód, obcowania z naturą, a zarazem kąpieli i słońca wybierają Mazury.

Charter jachtów, a patent żeglarski

rejs wyczarterowanym jachtemJeżeli martwi Cię brak patentu żeglarskiego, a marzy Ci się rejs po mazurskich wodach, pocieszę Cię informacją, że wcale go nie potrzebujesz, aby wynająć jacht. Charteru żaglówki możesz dokonać za pomocą zwykłego dowodu osobistego, jednak aby móc ją użytkować niezbędne będzie skorzystanie z osoby nazywanej skiperem. Skiper ma uprawnienia do pływania jachtem, a ponadto jako doświadczony żeglarz, zatroszczy się o bezpieczeństwo całej załogi. Jego znajomość okolicy będzie również bardzo przydatna, chociażby w odkrywaniu najpiękniejszych zakątków, a także może on doradzić gdzie warto udać się na posiłek. Jeżeli jednak marzymy o samodzielnym rejsie, będziemy musieli zatroszczyć się o patent żeglarski, chociażby najniższego stopnia żeglarza jachtowego. Stopień ten, daje uprawnienia do prowadzenia jachtów po wodach śródlądowych, których kadłub nie przekracza 12 m. Patent żeglarza jachtowego możemy uzyskać mając już 14 lat, jednak do uzyskania pełnoletności będziemy musieli żeglować pod nadzorem.

Nurkowanie jako świetna atrakcja podczas żeglugi

kurs nurkowaniaNurkowanie to forma spędzania czasu pod wodą polegająca na obserwacji podwodnego świata. Przyjemność tę możemy wykonywać na kilka sposobów. Najprostszą formą nurkowania jest snorkeling, czyli unoszenie się na powierzchni wody z zanurzoną twarzą. Jedynym sprzętem jaki potrzebujemy jest podstawowy sprzęt ABC czyli:

 • maska
 • płetwy
 • fajka

 

Dzięki masce, mamy możliwość wyraźnego oglądania świata pod nami, natomiast fajka umożliwi nam oddychanie bez konieczności wynurzania się nad powierzchnię wody, w celu zaczerpnięcia oddechu. Dzięki płetwom będzie nam łatwiej poruszać się w wodzie. Jednakże polskie wody, nie są tak czyste i przejrzyste jak np. Morzem Czerwonym czy Adriatyckim. Dlatego w naszym kraju bardziej sprawdzi się profesjonalne płetwonurkowanie. Jest to wciąż rekreacyjna forma, jednak umożliwia nam zanurzenie się na znacznie większe głębokości, zazwyczaj do 18 m. Aby płetwonurkować, konieczne jest ukończenie przynajmniej 10 lat, jednak przy takim wieku głębokość nurkowania będzie bardziej ograniczona, a dodatkowo konieczna będzie opieka instruktora. W przypadku płetwonurkowania nie ma wytycznej wieku ani wymagań co do stanu zdrowia. Aparatura w przypadku tego rodzaju nurkowania jest zacznie bardziej zaawansowana. Należy zaopatrzyć się w specjalny strój i aparat oddechowy oraz oczywiście płetwy i maskę. Dodatkowo nie możliwe będzie samodzielnie nurkowanie, jeżeli nie ukończymy specjalistycznego kursu.

Kurs nurkowania i sprzęt nurkowy – gdzie szukać?

nurkowanie w ramach kursu PADIChcąc nurkować jako zaawansowany nurek na głębszych wodach, musimy przygotować się na zakup odpowiedniego sprzętu. Poza podstawowym wyposażeniem ABC i sprzętu do oddychania pod wodą jak butla i aparaty oddechowe powinniśmy wyposażyć się w następujące elementy:

 • kompensator pływalności
 • skafander nurkowy mokry i suchy, aby mieć możliwość nurkowania w różnych warunkach
 • ciężarki ołowiane
 • komputery lub table nurkowe
 • głębokościomierz
 • manometr
 • latarka czołowa
 • narzędzie tnące

 

Podczas każdego kursu nurkowania uczestniczy się najpierw w zajęciach teoretycznych, na którym zdobędziemy m.in. wiedzę odnośnie fizyki nurkowania, budowy układu oddechowego, urazów i ewentualnych zagrożeń z jakimi możemy się spotkać pod wodą, a także pierwszej pomocy i korzystania z tabel dekompresyjnych. Na kurs mogą zostać przyjęci już dziesięciolatkowie. Następnym elementem kursu jest część praktyczna podczas, której nurkujemy w basenie oraz na otwartych przestrzeniach wodnych. Po ukończeniu kursu otrzymujemy licencję płetwonurka, umożliwiającą nurkowanie na głębokość maksymalnie 18 metrów. Jeżeli interesują nas większe głębokości, po ukończeniu podstawowego kursu, możemy udać się na szkolenie na nurka zaawansowanego.


Warte uwagi informacje dotyczące tematu dostępne są na:

 • Polskaniezwykla.pl – serwis internetowy poświęcony polskiej turystyce
 • Pawlik-Jacht – witryna internetowa firmy czarterującej jachty na Mazurach
 • Nurtech – strona internetowa firmy z Warszawy oferującej kursy nurkowania PADI

 

Podsumowanie

Żaglowanie to wspaniały pomysł na spędzenie wakacji, nie koniecznie bardzo aktywnych. Tym którym wydaje się, że rejsy jachtem to nudna rozrywka, są w błędzie. Szczególnie gdy połączymy to z nurkowaniem, mamy wtedy możliwość poznać wodny światy z każdej strony, a dodatkowo przeżyć nie jedną przygodę.