Urządzenia przemysłowe są specyficznym typem urządzeń, które wymagają pieczołowitej troski. Nawet najmniejsza awaria tego typu sprzętu może skończyć się tragicznie. Urządzenia przemysłowe, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia mogą spowodować niebezpieczny wypadek.
Badania penetracyjne i radiograficzne
Badania penetracyjne są specyficznym typem badań. Są one przeprowadzane zarówno do konstrukcji metalowych ale także do niemetalowych. W zastosowaniach praktycznych nie stosuje się tej metody jedynie w przypadku badania materiałów porowatych. Warto wspomnieć, że badania penetracyjne są jedną z najstarszych metod badań NDT. Badania te wykonuje się po uprzednim badaniu wizualnym złączy a także usunięciu z ich powierzchni niedopuszczalnych wad spawalnicznych. Pierwszym etapem badań penetracyjnych jest oczyszczenie powierzchni z resztek smarów czy olejów. Kolejnym etapem jest naniesienie penetrantu oraz pozostawienie go na pewien czas. Czas ten zależy od badanie powierzchni oraz temperatury. Po upływie wymaganego czasu usuwa się penetrant z powierzchni pozostawiając go jedynie w otworach. To, gdzie znajdują się wady zewnętrzne otrzymuje się za pomocą specjalnych wywołaczy oraz fluorescencyjnych. Badania radiograficzne są podstawową metodą badań nieniszczących. Charakteryzują się bardzo dużą wiarygodnością. Zaliczane są one do badań wolumetrycznych. Sektory przemysłowe, w których najczęściej wykorzystuje się badania radiograficzne to między innymi spawalnictwo oraz odlewnictwo i przeróbka plastyczna w takich gałęziach przemysłu jak:
stoczniowy
chemiczny
petrochemiczny
samochodowy
lotniczy
kosmiczny
Pomimo dość wysokich kosztów samych badań są one dość często stosowane. Stosowana jest praktycznie we wszystkich procesach wytwarzania oraz eksploatacji urządzeń przemysłowych. Badania radiograficzne pozwalają nam na uzyskanie obrazu prześwietlanego obiektu w postaci cyfrowej bądź też na kliszy fotograficznej.
Badania magnetyczne – kolejny typ badań urządzeń przemysłowych
Badania magnetyczne są kolejnym typem badań z gatunku nieniszczących. Pozwalają nam wykrywać nieciągłości powierzchniowe ale także nieciągłości podpowierzchniowe, jeśli są one stosunkowo duże oraz położone blisko powierzchni. Stosowane są one na przykład podczas produkcji czy też kontroli końcowej bądź konserwacji urządzeń. Pozwalają nam one na wykrywanie wad w materiałach spawanych czy też odkształcanych plastycznie ale także takich w stanie surowym czy obrabianych.
Autoklawy – urządzenia do procesów chemicznych
O ile do sprawdzania sprawności urządzeń przemysłowych wykorzystuje się różnego rodzaju badania o tyle w przypadku innych dziedzin takich jak na przykład medycyna wykorzystuje się autoklawy. Autoklawy są urządzeniami do przeprowadzania procesów chemicznych. Bardzo często używane są w medycynie do sterylizacji różnych narzędzi chirurgicznych. W przemyśle wykorzystuje się je do okresowych i ciągłych procesów technologicznych. Autoklaw zbudowany jest z następujących elementów:
naczynia głównego, którego budowa pozwala wytrzymać wysokie ciśnienie
pokrywy zamykanej na śruby
manometru
termometru
zaworu ciśnieniowego (zabezpieczenie przed wystąpieniem zbyt wysokiego ciśnienia)
Autoklawy używane są dosyć często w syntezie chemicznej jako reaktory ciśnieniowe. Dosyć często w przemyśle wykorzystywane są także różnego rodzaju destylarki.
Warte uwagi informacje dotyczące tematu dostępne są na:
Yeson.eu – witryna internetowa firmy oferującej myjki ultradźwiękowe
Technic-Control – strona internetowa firmy wykonującej badania ultradźwiękowe
4metal.pl – portal internetowy poświęcony branży metalowej i przemysłowi
Słowem podsumowania
Jak widać istnieje wiele typów badań urządzeń przemysłowych. Szczególnie w przypadku najbardziej niebezpiecznych urządzeń warto jak najlepiej zadbać o ich stan techniczny, dzięki czemu zniwelujemy bądź też zmniejszymy prawdopodobieństwo wypadku. Niestety, wielu użytkowników zapomina o tym, że każde urządzenie wymaga z czasem konserwacji i dochodzi do różnego rodzaju wypadków. Pół biedy jak podczas awarii dojdzie do nieodwracalnego uszkodzenia urządzenia, gorzej jak dojdzie do zranienia bądź zabicia człowieka.