Bryczesy – spodnie do jazdy konnej

Wykonane z elastycznej tkaniny, nowoczesne bryczesy są ściśle dopasowane na całej długości. Ten rodzaj spodni został zaadaptowany ze starożytnego stylu indyjskich spodni zwanych Churidar, które są obcisłe wokół łydki i luźne na biodrach. Są one nadal noszone na tradycyjnych weselach w Jodhpur. Jest to szczególny, tradycyjny styl ubioru w północnych Indiach, zwłaszcza w dzisiejszym stanie Radżastan.

Bryczesy – historia spodni do jazdy konnej 

bryczesy z silikonowym lejemSir Pratap Singh, młodszy syn Maharadży z Jodhpur, spopularyzował w Anglii styl spodni jeździeckich noszonych w Jodhpur. Projekt, który poprawił i udoskonalił, po raz pierwszy kazał uszyć na miarę w Indiach około 1890 r. Singh był zapalonym graczem polo. Kiedy odwiedził królową Wiktorię w Anglii podczas obchodów jej Diamentowego Jubileuszu w 1897 r., przywiózł ze sobą całą swoją drużynę polo, która wzbudziła sensację w modnych kręgach Wielkiej Brytanii swoimi strojami jeździeckimi. Ponadto, wygrali oni wiele meczów polo. Styl jodhpur Singha z rozszerzonym udem i biodrem został szybko przejęty przez brytyjską społeczność graczy polo, którzy dostosowali go do istniejących wzorów angielskich bryczesów jeździeckich (do których zaliczane są np. bryczesy z silikonowym lejem), kończących się wąsko w połowie łydki i noszonych z wysokimi butami do jazdy konnej. Wzornictwo prawdziwego Jodhpur nie zostało przyjęte jako brytyjski strój do gry w polo.

Wczesne zdjęcia europejskich drużyn polo pokazują, że nadal używano wysokich butów i bryczesów. Chociaż termin „jodhpurs” był stosowany potocznie do tego stylu bryczesów, nie były one prawdziwymi jodhpurs i są bardziej precyzyjnie określane jako „flared-hip breeches”. Ta brytyjska wersja była wkrótce produkowana przez krawców z Savile Row w Londynie.