Bursztyn – najkorzystniejsze ceny za gram

Jestem właścicielem małego stoiska z biżuterią, specjalizuję się zwłaszcza w sprzedaży biżuterii bursztynowej. Bursztyn w dalszym ciągu cieszy się bowiem ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony turystów, z różnych stron świata, którym kamień ten silnie kojarzy się właśnie z naszym pięknym, Polskim morzem. Warto jednak zauważyć, że współcześnie z bursztynu nie wykonuje się już tylko biżuterii. 

Najkorzystniejsza cena bursztynu za gram 

bursztyn - korzystna cena za gramNależy zacząć od tego, że bursztyn bursztynowi nie równy. Wszystko zależy od rodzaju jego produkcji, oraz kraju pochodzenia. Polskie bursztyny samorodki (czyli takie, które powstały w 100% drogą naturalną) charakteryzują sikę najwyższą jakością. Za gram bursztynowego samorodka pierwszej klasy zapłacimy nawet 70 zł. Znacznie tańszy jest natomiast bursztyn sztucznie wytworzony, sprowadzany do nas z Chin. Za gram tego typu surowca zapłacimy nawet kilkanaście groszy. Z tego też powodu wiele firm, które zajmują się dystrybucją bursztynu zamieszcza szczegółowe cenniki w internecie. Dla przykładu najbardziej popularny, średniej klasy bursztyn – korzystna cena za gram rozpoczyna się od 20 zł. To właśnie z tego rodzaju bursztynów produkuje się najtańsze pamiątki bursztynowe (m.in. pocztówki z próbkami bursztynu czy też tanie szkatułki). Warto jednak zaznaczyć, że cena bursztynu jako surowca od kilkunastu lat sukcesywnie wzrasta. Wzrost ten obserwujemy zwłaszcza w przypadku bursztynów najwyższej klasy (wcześniej wspomnianych samorodków). Kilogram polskiego bursztynu (w którego skład wchodzi zazwyczaj kilka bryłek) najwyższej jakości kosztuje nawet 1600 euro za kilogram. Od polskiego bursztynu droższy jest jedynie bursztyn ukraiński, za którego kilogram należy zapłacić 2000 euro. 

Eksperci podkreślają jednak, że w ciągu najbliższych lat cena bursztynu może wzrosnąć o nawet 30%. Z tego też względu jest to bardzo dochodowy biznes, sprzedaż biżuterii wysokiej klasy, którą zajmuję się zaledwie pięć miesięcy w roku, pozwala mi pozyskać odpowiednią ilość środków, z której utrzymuję się przez cały rok. Jeszcze więcej zarabiają ludzie, którzy zajmują się sprzedażą dużych, nawet kilogramowych brył bursztynu, z które wykorzystuje się m.in. do produkcji mebli lub zaawansowanych, architektonicznych zdobień.