Chciałam odzyskać VAT zapłacony w Niemczech

Jestem właścicielką dużej firmy energetycznej. Ostatnio musiałam pojechać w podroż służbową do Niemiec. W związku z tym poniosłam koszty noclegu i wyżywienia. Gdyby to było delegacja krajowa mogłabym w związku z tym odzyskać zapłacony VAT. Byłam ciekawa, czy przy zagranicznych podróżach dotyczy mnie to samo prawo. Udałam się w tym celu do prawnika.

Wniosek o uzyskanie zwrotu VATu

zwrot VAT z NiemiecPrawnik wytłumaczył mi, że zwrot VAT z Niemiec jest bardzo prosty do otrzymania. W związku z tym, że Niemcy są krajem członkowskim Unii Europejskich obowiązuje ich prawo wspólnotowe, ujednolicone dla wszystkich państw Unii Europejskiej. Dzięki temu, aby odzyskać zwrot należytego VATu nie trzeba się nawet rejestrować w zagranicznym urzędzie skarbowym. Wniosek o zwrot należytego podatku VAT można złożyć za pośrednictwem polskiego Urzędu Skarbowego. Duży uproszczeniem jest również fakt, że wniosek ten można złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem swojego profilu zaufanego. Złożenie wniosku, nie jest objęte przymusem radcowskim, dlatego każdy przedsiębiorca może zrobić to samemu. Nie ma też konieczności składania osobnego wniosku do każdej zagranicznej faktury. Można to zrobić zbiorczo, ponieważ termin na składanie wniosków upływa 30 września roku następnego od dnia uzyskania faktury. Po takim wytłumaczeniu uznałam, że dalej poradzę już sobie sama.

Zalogowałam się na swój profil zaufany i wybrałam do wypełnienia odpowiedni wniosek, który opatrzyłam podpisem kwalifikowanym. Do wniosku załączyłam skany faktur. Od razu wyliczyłam też, jak duży zwrot będzie mi się należał. Bardzo szybko dostałam pozytywną odpowiedź od Urzędu Skarbowego. Zgodnie z terminami ordynacji podatkowej uzyskałam zwrot zapłaconego VATu na moje konto bankowe. Byłam bardzo zadowolona.