Pies w gabinecie weterynarza

Co powinno znaleźć się w przychodni weterynaryjnej?

Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie domowego zwierzaka. Popularność takiego sposobu hodowli sprawia, że coraz bardziej potrzebne stają się usługi z zakresu opieki nad zwierzętami. Psy i koty stały się członkami rodziny. Dlatego ich właściciele nie szczędzą środków na opiekę zdrowotną dla nich.

Skuteczny lekarz weterynarii

pies na macieLekarz weterynarii to osoba, która ukończyła studia z zakresu medycyny weterynaryjnej. Zawód ten wymaga od takiej osoby uzyskania prawa do wykonywania zawodu. Uprawnienia takie wydaje okręgowa izba lekarsko-weterynaryjna. Lekarz taki musi złożyć przysięgę z zakresu etyki lekarza weterynarii. Studia weterynaryjne trwają pięć i pół roku i można je podjąć zaledwie na sześciu uniwersytetach w kraju. Do obowiązków takiego lekarza należy w szczególności:

 • badanie stanu zdrowia zwierząt,
 • rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie chorób,
 • leczenie,
 • pielęgnacja,
 • wydawanie opinii i orzeczeń,
 • wypisywanie recept lekarskich,
 • wykonywanie badań laboratoryjnych,
 • usypianie zwierząt

W związku z tym, że zawód ten wymaga ciągłego kontaktu ze zwierzętami, potrzebne są także odpowiednie predyspozycje personalne, czyli tak zwane podejście do zwierząt. Popularność posiadania zwierząt domowych sprawiła, że zawód ten jest chętnie wykonywany, a gabinetów weterynaryjnych powstaje coraz więcej. Co jednak powinien zawierać standardowy gabinet jeśli ma skutecznie leczyć pupili?

Standardowe wyposażenie gabinetu weterynaryjnego

posłanie dla psaTak jak szpital dla ludzi tak i przychodnia zwierząt musi być dobrze wyposażona inaczej nie będzie w stanie pomóc każdemu zwierzakowi. Otwarcie gabinetu nie jest tanie, jak wyliczyli specjaliści może to być koszt od 130 do 160 tysięcy złotych. Najdroższy jest oczywiście sprzęt specjalistyczny: Na jego zakup potrzebne może być nawet 120 tysięcy złotych. W podstawowym wyposażeniu gabinetu powinno znaleźć się:

 • aparat RTG,
 • sterylizator,
 • stół chirurgiczny,
 • meble do poczekalni,
 • sprzęt anestezjologiczny,
 • waga,
 • inkubator,
 • termometry

Nie są to jedyne koszty jakie musi ponieść przyszły właściciel. Trzeba jeszcze opłacić czynsz i media, uzupełnić zapas leków, opłacić podatki. Sporym wydatkiem jest również zatrudnieni lekarza weterynarii. Oprócz sprzętów niezbędnych do funkcjonowania gabinetu, zakupić należy także dodatkowe wyposażenie.

Dodatkowe wyposażenie gabinetu – kojec dla psa i inne

pies w legowiskuZarówno dla wygody pacjentów jak i ich właścicieli konieczny jest zakup dodatkowych elementów wyposażenia. Takim elementem są dla przykładu wygodne meble do poczekalni. Właściciele podczas zabiegów powinni mieć gdzie odpocząć. Również przydatne będzie legowisko dla psa. Gdy kolejka się wydłuży ważne jest by zwierzaki miały gdzie odpocząć. Tym bardziej, że zazwyczaj klientami są chore zwierzątka. Przydatna może być również budka dla kota, w której zwierzak będzie mógł się na chwilę schować. W utrzymaniu klientów pomocne będzie stworzenie miłej i przyjazne atmosfery. Nie zaszkodzi więc wystawić cukierki dla klientów czy przekąski dla zwierzaków. Gabinet weterynaryjny to także miejsce gdzie można sprzedawać różnego rodzaju produkty do pielęgnacji zwierzaków, a także ich żywienia.

 

Dbanie o atmosferę w gabinecie – dystrybutory wody

dystrybutor wody do biuraJak wiadomo już od dawna dobra jakość wykonywanych usług nie gwarantuje sukcesu na rynku. Na obecnie silnie konkurencyjnym rynku potrzebne jest, aby firma potrafiła się wyróżnić. Jednym z aspektów wyróżniających firmy, które osiągnęły sukces jest indywidualne podejście do klienta. Nawiązanie pozytywnych relacji z klientem może stanowić podstawę sukcesu biznesu. Kontakt powinien zacząć się już od wejścia. Odwiedzających powinien witać miły zapach, należy jednak pamiętać, że to lecznica więc wszystko powinno wyglądać jak najbardziej sterylnie. Pierwsze wrażenie determinuje opinie o gabinecie. W poczekalni powinny znaleźć się meble, jednak należy unikać przesady z elementami dekoracyjnymi, nie kojarzą się one ze sterylnymi warunkami. Dobrym pomysłem jest również ustawienie dystrybutora, woda dla pracowników i klientów to zawsze miły gest ze strony właściciela. Nie można jednak zapomnieć o pupilach, którym także przyda się miska z wodą. Dobrze obsłużony klient z pewnością będzie chciał wrócić do takiego gabinetu.

 

 


Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:

 • Psy.pl – serwis skierowany do miłośników psów różnych ras
 • Lauren Design – strona internetowa firmy tworzącej budki i materace dla psa
 • Waterproject – witryna internetowa dostarczająca dystrybutory wody do biura

Podsumowanie

Lekarz weterynarz to zawód, który staje się coraz bardziej potrzebny. W obecnym świecie ludzie nie dbają już tylko o swoje zdrowie, ale także o zdrowie sowich pupili. Polacy posiadają dużo zwierząt, które ktoś musi leczyć. Otwarcie gabinetu weterynaryjnego nie jest zadaniem prostym, jednak potencjalnych klientów jest wiele.