pompa ciepła

Co warto wiedzieć o pompach ciepła?

Pompy ciepła są urządzeniami, które służą do dostarczania ciepła do budynków. Czerpią one swoją energię z powietrza, wody lub gruntu. Korzystanie z pomp ciepła jest energooszczędne, dlatego warto inwestować w tego typu urządzenia.

Gruntowe pompy ciepła montowane w Łodzi

Gruntowe pompy ciepłaPompy ciepła są urządzeniami, które do uzyskania energii cieplnej pobierają ciepło z powietrza, wody lub gruntu. Jedna z firm instaluje gruntowe pompy ciepła w Łodzi. Rury do poboru ciepła z gruntu instaluje się na głębokości około 1,5 metra. Ta głębokość sprzyja ekonomicznej pracy urządzenia. Jeszcze bardziej ekonomicznym sposobem jest stosowanie rur pionowych, które umieszcza się w odwiertach. Głębokość takiego odwiertu, aż tak nie ma znaczenia, bardziej ważna jest powierzchnia przez którą będą dane rury czerpały energię cieplną z ziemi. Montaż pionowy rur jest o wiele drożysz, ponieważ potrzebny jest specjalny sprzęt. Jednak taka pompa będzie bardziej wydajna oraz będzie doprowadzać więcej ciepła do domu. Montaż właśnie tych wymienników ciepła jest najbardziej kłopotliwy. Należy odpowiednio dobrać wymiennik, tak aby pompa działała poprawnie przez wiele lat. Takie wymiennik są wykonane z elastycznych rur, najczęściej z tworzywa sztucznego. Wymienniki poziome układane mogą być w dwóch warstwach, czasem również układa się je w formie spirali. To na jakiej powierzchni będą znajdowały się rury w dużym stopniu zależy od gatunku gruntu. Im gleba jest bardziej wilgotna tym lepiej. W miejscy nad wymiennikiem zaleca się tylko uprawianie trawnika. Ponieważ inne rośliny mogą tworzyć zacienienie, co sprawi, że pompa nie będzie tak wydajna jak powinna. Jeśli na działce brakuje miejsca, wtedy instaluje się pompy z wymiennikami poziomymi.

Zalety pomp ciepła, gruntowych, powietrznych oraz wodnych

wodna pompa ciepłaOprócz gruntowych również istnieją pompy ciepła powietrzne. Woda, także jest dobrym źródłem ciepła dla pomp. Jeśli pompę ciepła dobierze się odpowiednio do wielkości budynku, wtedy te urządzenia są bezobsługowe. Pompy ciepła są ekologiczne, podczas ich pracy nie powstają żadne spaliny oraz substancje szkodliwe. Łatwy również jest montaż pomp ciepła. W tym przypadku nie trzeba budować żadnych dodatkowych zbiorników na paliwo opałowe. Taką pompę można zamontować wszędzie, ponieważ zajmuje mało miejsca, np.

  • w pralni,
  • kotłowni,
  • garażu.

W przypadku kotłów grzewczych złym pomysłem było by montowanie ich w pralni. Podczas używania tych urządzeń nie ma możliwości wybuchu lub innej niebezpiecznej awarii. Główna zaletą pomp ciepła jest obniżenie rachunków za ogrzewanie domu.

Powietrzne pompy ciepła dla każdego klimatu

wodna pompa ciepłaPowietrzne pompy ciepła czerpią energię cieplną z powietrza. Mitem jest, że te pompy ciepła przestają pracować przy ujemnych temperaturach. Pompy te mogą pracować w zakresie temperatur od -25°C do +45°C. Do tego powietrzne pompy ciepła są wyposażone w dodatkowe urządzenie, które we razie spadku poniżej danej temperatury uruchamiają się i ogrzewają dom. Jednak jeśli temperatura na zewnątrz spada, to również moc pompy się obniża. Oprócz ogrzewania domu podczas zimy, pompy ciepła powietrzne może wykorzystywać do ogrzewania wody, jak i chłodzenia pomieszczeń latem. W porównaniu do gruntowych pomp ciepła, pompy te są łatwiejsze i tańsze w instalacji. Poza tym są mniej awaryjne. Również nieprawdą jest, że powietrzne pompy ciepła nadają się tylko do klimatu umiarkowanego. Należy dodać, że ciepło w powietrzy jest, aż do uzyskania przez nie zera bezwzględnego, a więc przy temperaturze -273°C.


Tekst powstał w oparciu o:


Podsumowanie

Pompy ciepła są urządzeniami które są energooszczędne jak i ekologiczne. Podczas dostarczania energii cieplnej do obiektu nie są produkowane żadne szkodliwe substancje, poza tym przyczyniają się do obniżenia rachunków za ogrzewanie.