sklep ekologiczny

Co znajdziemy w sklepie ekologicznym?

W wyniku wszechobecnej od kilku lat mody na zdrowy styl życia, dbanie o sylwetkę i wspieranie ekologii powstało zapotrzebowanie na produkty naturalne. Wzrosła świadomość konsumentów, którzy nie chcą spożywać już sztucznych barwników i konserwantów. W ten sposób zaczęły pojawiać się sklepy ekologiczne. Co w nich właściwie znajdziemy?

Czym rożni się sklep ekologiczny od supermarketu?

sklep ekologicznyPodstawowa różnica pomiędzy sklepem zwykłym i ekologicznym to skład produktów. Certyfikowana żywność ekologiczna jest w 95 procentach wyprodukowana w sposób naturalny, zaś zdrowa żywność to produkty bez certyfikatu, za to z zaprzyjaźnionych gospodarstw nie dodających do niej sztucznych nawozów i oprysków. W sklepie ekologicznym zaopatrzą się także diabetycy i alergicy. Znajdziemy tam wiele odmian ziół (także zagranicznych) i egzotycznych roślin. Całkiem inaczej wygląda sytuacja w supermarketach – tutaj możesz mieć pewność, ze nawet chleb zawiera spulchniacze i barwniki. Jednak produkty są znacznie tańsze, przez co sklepy ekologiczne odwiedza zaledwie drobny ułamek społeczeństwa. Na wysokie ceny asortymentu ma wpływ przede wszystkim dłuższa i absorbująca produkcja – zwierzęta karmione są naturalnymi paszami, kury nie dorastają w chowie klatkowym itp. Nic dziwnego, że coraz szersze grono osób decyduje się na droższe produkty, jednak ze sprawdzonego źródła. Tym bardziej, że sklepy ekologiczne to już nie tylko produkty spożywcze… Co jeszcze można tam znaleźć?

Coś dla ciała – kosmetyki dla dzieci i inne

 kosmetyki dla dzieciTempo życia i trujące substancje, które jak się okazuje są właściwie wszędzie, spowodowały wiele chorób cywilizacyjnych i obniżenie odporności. To przyczyniło się do powstania licznych alergenów. Zwłaszcza najmłodsi wymagają odpowiedniej pielęgnacji dostosowanej do ich wrażliwych organizmów. Naprzeciw ich potrzebom wychodzą sklepy ekologiczne, oferując szeroką gamę kosmetyków:

  • mydła,
  • balsamy,
  • chusteczki,
  • kremy i emulsje,
  • olejki,
  • pasty do zębów,
  • szampony.

Decydując się na nie rodzice mają pewność, że dziecka nie uczuli żaden sztuczny składnik. Okazuje się, że sklepy eko posiadają również bogatą ofertę dla osób uprawiających sport. Suplementy diety dla sportowców posiadają tam jedynie składniki naturalne. Dzięki temu mamy pewność, że ich stosowanie nie wywoła żadnych skutków ubocznych, co często się zdarza podczas stosowania odżywek niewiadomego pochodzenia.

Olej kokosowy dobry na wszystko!

Olej kokosowyTo ostatnio jeden z ulubionych produktów trenerów personalnych, gwiazd fitnessu i blogerek modowych. Nad jego właściwościami zachwycają się dietetycy i kosmetolodzy. Obecnie uważany jest za najzdrowszy olej na świecie. Składa się głównie z trójglicerydów średniołańcuchowych – niezdrowych tłuszczów nasyconych – które w niewielkich ilościach mają bardzo korzystny wpływ na organizm. Zaleca się go osobom z nadwagą, ponieważ przyspiesza proces przemiany materii i na długo zaspokaja głód. Zapobiega także chorobom układu krążenia, przyczynia się do budowania tkanki mięśniowej i reguluje poziom cukru we krwi. Najlepiej wybierać olej kokosowy właśnie z półek sklepów ekologicznych. Supermarkety oferują olej kokosowy rafinowany, który produkowany jest w wysokich temperaturach, przy użyciu substancji chemicznych. Jest pozbawiony koloru, smaku, zapachu i większości swoich cennych właściwości, a jego cena jest nawet o połowę tańsza od tego tłoczonego na zimno. Obok Oleju kokosowego w sklepie ze zdrową żywnością może stać zielona kawa. Ma właściwości zbliżone do zielonej herbaty:

  • wspomaga odchudzanie,
  • obniża poziom cukru we krwi,
  • neutralizuje wolne rodniki.

Można ją doprawiać tak samo jak czarną kawę, ma jednak specyficzny, ziołowy, goryczkowy smak, który może nie nie przypaść do gusty smakoszom latte i espresso.


Tekst powstał przy pomocy:


Podsumowanie

Sklepy ekologiczne to ciekawa i bardzo zdrowa alternatywa dla tych tradycyjnych marketów. Nie są przeznaczone jedynie dla osób dbających o sylwetkę, a wprowadzenie produktów eko do codziennej diety i pielęgnacji na pewno odbije się z korzyścią dla każdego z nas.