Czy kolor worka na kiszonkę ma znaczenie?

 

Mówiąc o pakowaniu kiszonek nie należy pominąć, iż oprócz odpowiedniej wytrzymałości powinny posiadać właściwy kolor taki żeby nie przyciągał owadów i innych organizmów mogących mieć negatywny wpływ na stan zapakowanej karmy. Dlatego też producenci takich opakowań prowadzą zaawansowane testy mające na celu sprawdzenie jak dany kolor działa na mikroorganizmy mogące stanowić zagrożenie dla stanu jakości zapakowanej kiszonki.

Przyjazny kolor – barwa ochronna dla produktu

białe worki do kiszonek Jak wiadomo biały jest jednym z najpopularniejszych kolorów wykorzystywanych do produkcji przeróżnych rzeczy. Stanowi on także idealne zabezpieczenie przed owadami oraz innymi drobnoustrojami mogącymi negatywnie wpłynąć na stan zapakowanej kiszonki. Dlatego też eksperci w dziedzinie rolnictwa polecają białe worki do kiszonek. Ma to znaczenie dla zachodzących procesów kiszenia gdyż biały kolor najlepiej odbija promienie słoneczne i stanowi odpowiednią ochronę dla przechowywanej kiszonki przed nadmiernym nagrzewaniem się balotów w czasie wysokich temperatur, dlatego też ten kolor jest zalecany dla balotów z pierwszych pokosów traw. Jednak głównym powodem białych worków jest niższy niż w przypadku innych kolorów koszt ich produkcji ponieważ nie ma potrzeby używania barwników które nadają odpowiedni kolor, oraz utwardzaczy sprawiających, że jest on trwały i nie ulega zniszczeniu pod wpływem działania słońca czy deszczu. Dzięki takim workom będziemy mieć pewność właściwej ochrony kiszonki.

Jak zatem widać w przypadku pakowania kiszonki nawet kolor ma znaczenie, gdyż zabezpiecza worek przed zniszczeniem przez głodną zwierzynę leśną. Dlatego zanim pochopnie wybierzemy worek na sianokiszonkę warto wziąć pod uwagę powyższe argumenty przemawiające za takim kolorem, co sprawi, iż nasze zapasy będą lepiej chronione.