maty do bagażnika

Czy mata do bagażnika zabezpieczy dostatecznie tapicerkę?

Do najczęściej eksploatowanych części samochodu należą materiałowe dywaniki, a także tapicerka. Pokrycia foteli, szczególnie narażone są na zniszczenia, gdy podróżujemy z psem lub małymi dziećmi. Na szczęście istnieją sposoby, aby zapobiec przykrym plamom i sierści na tapicerce naszego auta, oto kilka z nich.

Zniszczona skórzana tapicerka

gumowe dywaniki samochodoweNajbardziej podatna na zniszczenia jest oczywiście tapicerka skórzana. Chociaż nie wiadomo czego byśmy nie robili i tak ulega ona przetarciu czy zabrudzeniu. Najczęściej popełnianym błędem jest nieodpowiednie czyszczenie skóry. Sama nasączona wodą i płynem szmatka nie wystarczy. Na początek konieczne jest usunięcie tłuszczu, do którego zwykle przyklejają się sierść, kurz i brud, tworząc nieestetycznie wyglądające plamy. Przede wszystkim nie powinno stosować się środków o odczynie zasadowym, gdyż zostawiają one trwałe ślady na skórze. Trudno dostępne plamy, można wyczyścić za pomocą szczotki tylko z miękkim włosiem. Po dokładnym wyczyszczeniu tapicerki należy zastosować środek do pielęgnacji. Preparat należy wcierać etapowo. Gdy tapicerka ma drobne przetarcia, możliwe jest poddanie jej zabiegowi koloryzacji. Obecnie na rynku jest wiele rodzajów farb, tonerów czy lakierów do tego przeznaczonych. Jednak niekiedy powstałe przetarcia są bardzo głębokie, wtedy najlepiej użyć płynnej skóry, którą następnie po wyschnięciu zabarwia się. Niestety skórzana tapicerka by wyglądać nienagannie, potrzebuje regularnej pielęgnacji.

Gumowe maty do bagażnika – sposób na psa

gumowe dywaniki samochodoweAby maksymalnie ograniczyć kontakt naszego pupila z drogocenną tapicerką, możemy zastosować samochodowe maty. Są to najczęściej gumowe podkłady, które umieszcza się w bagażniku. Są łatwe do utrzymania w czystości, wystarcz je odkurzyć lub wytrzepać. Są idealne dla dużych psów podróżujących w bagażniku. Jednak nie każdy ma na tyle duży bagażnik, lub jego czworonożny przyjaciel jest tak mały, że zamknięcie go w bagażniku byłoby niehumanitarne. Wtedy zazwyczaj podróżuje on na tylnym siedzeniu. To niestety wiąże się z sierścią wpijającą się w welurową tapicerkę, lub śladami pazurów na skórze. Jest to zdecydowanie największy problem posiadaczy psów podróżujących samochodem z właścicielem. Na szczęście i tutaj producenci wyszli naprzeciw potrzebom konsumenta, dzięki czemu w sklepach mamy możliwość zakupu mat ochronnych rozkładanych na tylne siedzenie, które nie tylko chronią przed sierścią tył przednich foteli oraz całą tylną kanapę, ale także dywaniki samochodowe i tapicerkę na drzwiach. Mogą być one wykonane z różnego materiału, zazwyczaj wodoodpornego poliestru lub nylony, który dodatkowo zabezpiecza śladom błota z łap w deszczowe dni. Najczęściej pokrowiec montuje się do zagłówków przednich i tylnych siedzeń, na metalowe haki lub zapinki na zatrzaski dzięki czemu mamy pewność, że nawet najbardziej ruchliwy pies nie zsunie jej z siedzenia. Dużo z nich dodatkowo wyposażonych jest w pasy dla psa, dzięki czemu ma on ograniczone pole ruchu, a jednocześnie jest zabezpieczony w przypadku gwałtownego hamowania. Aby dodatkowo zapewnić komfortową jazdę naszemu pupilowi, od zewnętrznej strony mama jest pokryta warstwą antypoślizgową.

Siruba maszyna – własne szycie

maszyna do szyciaNiestety koszt takich mat wacha się od 80 do nawet 300 zł. Jest to niestety nie mały wydatek, a dodatkowo są one najczęściej jednokolorowe, czarne, ciemnozielone lub granatowe. Dla kogoś ceniących sobie wygląd i design, nie będzie to zadawalające. Na szczęście posiadając w domu maszynę do szycia bez problemu uszyjemy własną matę dla psa. Nie jest to trudne do wykonania, jedynym problemem jest to czy maszyna do szycia poradzi sobie z przeszyciem materiału – kordury bądź ortalion, a także taśm mocujących. Z pewnością problemy nie będzie miała siruba stebnówka czy overlock. Pierwszym etapem jest oczywiście wymierzenie auta i stwierdzenie jaką szerokość i długość powinna mieć mata. Poza materiałem niezbędne nam będzie również:

  • lamówka
  • metalowe karabinki lub breloki z zapinką
  • taśma z kordury

Brzegi materiału obszywamy lamówką, następnie w miejscach mocowań do zagłówka przyszywamy po dwa paski taśmy. Razem należy przyszyć 8 pasków. Na końcu każdego paska robimy oczko zaginając i podszywając materiał, tak aby przez „oczko” mógł przejść karabinek.


Dokładniejsze informacje na ten temat są dostępne na:

  • Siruba.pl – strona internetowa firmy sprzedającej maszyny siruba
  • Motoryzacyjny.pl – sklep internetowy oferujący dywaniki samochodowe gumowe
  • Moto.pl – portal internetowy z wiadomościami i artykułami motoryzacyjnymi

Podsumowanie

Mata do bagażnika czy na siedzenie z pewnością zabezpieczy wnętrze Twojego samochodu przed brudem, a także sierścią pozostawioną przez Twojego pupila. Ważne jest tylko, aby dobrać odpowiedni materiał, tak aby był on nieprzemakalny, a także łatwy do utrzymania w czystości.