Czym jest futon?

Japońskie futony to specjalne materace, które są wypełnione bawełnianym włóknem. Ich największą zaletą jest utrzymanie ciepła człowieka podczas snu, dzięki czemu nie dochodzi do wyziębienia organizmu. Śpiący na nim człowiek oddaje ciepło materacowi, a ten je magazynuje przez całą noc. Niektóre z futonów mają dodatkową piankę wykonaną z poliuretanu, aby zwiększyć jego okres użytkowania.

Różnice pomiędzy futonem japońskim a europejskim

FutonEuropejskie futony są o wiele grubsze od tych, które znają Japończycy. Do tego, w futonie europejskimi nie znajdziemy w wypełnieniu grochu tylko włókna kokosowe albo konopne. Mimo wszystko są bardzo korzystne dla środowiska i nie zalęgają się w nich mikroorganizmy. Kupując futon jako swoje miejsce do spania należy pamiętać o tym, by miał on certyfikaty jakości, gdyż tylko w ten sposób można być pewnym, że jest to prawdziwy odpowiednik materaca pochodzący z Japonii. Europejczyk, chcąc kupić ten wygodny materac znajdzie w sklepie model z łóżkiem, podczas gdy Japończyk może kupić w swoim kraju futony jako materac i łózko w jednym, bez żadnych ram i stelaży. Kolejną różnicą, która dzieli futony sprzedawane w Europie i w Japonii jest ich przeznaczenie. W Kraju Kwitnącej Wiśni domu nie są duże, a zajmowany metraż musi spełniać jednocześnie kilka funkcji, dlatego kłopotliwe byłoby wstawianie do pokoju łóżka, którego nie można szybko zwinąć. Zwykle Japończycy rozkładają posłanie na noc, by rankiem je zwinąć i by pokój zmienił się z sypialni w pokój dzienny. Obywatel Europy może pozwolić sobie, by jego łóżko składało się z futonu i stało w jednym miejscu, a nawet może przekształcić je w nowoczesną kanapę.

Jak widać, nawet jeden przedmiot, który ma spełniać taką samą funkcję może się różnić. Największy wpływ na to, w jaki sposób społeczeństwo przyjmie nowinkę z odległego kraju, mają, niewątpliwie, upodobania mieszkańców, ich postura i zwyczaje. To wszystko sprawia, że kupując futony w Japonii i w Europie można dostrzec tak wiele różnic.