Pompy ciepła

Dlaczego pompy ciepła stały się tak popularne?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest ekologiczne oraz bardzo oszczędne. Minusem tego typu systemów jest drogi montaż. Jednak koszty te bardzo często się zwracają podczas użytkowania w postaci bardzo niskich rachunków za ogrzewanie.

Czym charakteryzuje się dobra pompa ciepłą?

Pompy ciepłaPompy ciepła mogą czerpać energię z trzech źródeł:

  • z powietrza,
  • z wody,
  • z gruntu.

Pompy ciepła są urządzeniami o układzie zamkniętym. Są wyposażone w czynnik chłodniczy z niską temperaturą parowania. Element ten jest przeznaczony do przekazywania ciepła. Ciepło z jednego z trzech źródeł jest pobierane przy pomocy parownika. Przy pomocy czynnika chłodniczego zachodzi wrzenie, a następnie parowanie. Te zjawisko może zachodzić również gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Tego typu urządzenia są ekologiczne, a każda dobra pompa ciepła podczas pracy nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji. Po zainstalowaniu taka instalacja pozwala na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie nawet do 80%. Dobre pompy ciepła oprócz opcji ogrzewania domu zimą, posiadają możliwość chłodzenia pomieszczeni latem przy wykorzystywaniu niskich temperatur gruntu.

Jakie są korzyści z gruntowych pomp ciepła?

Gruntowa pompa ciepłaGruntowe pompy ciepła są urządzeniami z najwyższą sprawnością, do tego potrafią osiągnąć najwyższą klasę energetyczną oraz najwyższe moce grzewcze. Taka pompa ciepła jest wielkości lodówki, więc aż tak dużo miejsca nie zajmuje. Ogrzewanie gruntową pompą ciepła jest przede wszystkim ekonomiczne, po kilku latach koszty instalacji się już zwracają. Poza tym w przypadku tego rodzaju pomp jest opcja chłodzenia budynku latem. Zaletą tego urządzenia jest także bezobsługowość, bezpieczeństwo oraz wygoda. Do tego posiadają gwarancje, ale większość producentów zapewnia, że są bezawaryjne oraz mają długą żywotność eksploatacji.

Czy bardziej się opłaca montować powietrzne pompy ciepła?

Pompa ciepłaPowietrze pompy ciepła czerpią energię z powietrza. Z pośród trzech rodzajów pomp ciepła to właśnie powietrzne pompy ciepła są najtańsze jeśli chodzi o instalację. Wiele osób twierdzi, że powietrze pompy ciepła nie mogą pracować przy niskich temperaturach powietrza. Jednak zakres pracy tych pomp obejmuje zakres temperatur od -25ºC do +40ºC. Praca urządzenia przy takich temperaturach jest możliwa dzięki dobrym sprężarkom, dobrej, nowoczesnej konstrukcji, która może pracować nawet w warunkach zimowych. Jeśli temperatura spadnie poniżej granicznej wartości to w takim przypadku zaczynają działać awaryjne grzałki elektryczne. Najważniejszymi elementami powietrznych pomp ciepła są:

  • sprężarki EVI,
  • programatory,
  • zautomatyzowane sterowania.

Instalacja takiej pompy jest łatwiejsza niż w przypadku gruntowej pompy ciepła. Ilość elementów, które kiedyś mogą ulec awarii jest mniejsza. Budowa instalacji powietrznej pompy ciepła nie ingeruje w zagospodarowanie przestrzeni działki.

Jak się wykonuje odwierty pod pompy ciepła?

Odwierty pod pompy ciepła to pierwszy etap montażu instalacji. Takie odwiert są wykonywane na głębokość od 30-200m. Najistotniejsza jest ilość metrów bieżących odwiertów, która zależy od mocy pompy ciepła. Dlatego głębokości odwiertów nie są aż tak istotne. Najlepiej wykonywać odwierty jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Cały teren jest wtedy jeszcze dostępny dla sprzętu wykonującego odwierty. Na działce musi być już dostęp w energię elektryczną oraz bieżącą wodę. Wykonane odwierty mogą służyć przez kilkadziesiąt lat, a także i kolejnym pokoleniom. Wydajność takich odwiertów sprawia, że inwestycja zwraca się już po kilku latach. Odwierty pod pompy ciepła to po prostu instalacja gruntowego wymiennika ciepła. Czynnikiem chłodniczym w wymiennikach ciepła są roztwory biodegradowalne np. glikol czy alkohol.


Źródła informacji wykorzystanych w artykule:

 

 


 

Słowem podsumowania:

Pompy ciepła są inwestycja na wiele lat, a nawet mogą służyć wielu pokoleniom. Dom wyposażony w pompy ciepła, nie tylko są ogrzewane zima, ale także chłodzone latem. Do tego argumentem przemawiającym za tymi instalacjami są bardzo niskie rachunki za ogrzewanie.