Domek na działce i jego zaplecze wypoczynkowo-sanitarne

Działki rekreacyjne są doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu. Bardzo często położone są nieopodal zbiorników wodnych, dzięki czemu stanowią doskonałą bazę urlopową czy wakacyjną. Od tego jaki jest domek i jego zaplecze sanitarne, zależy ile czasu możemy spędzić na takiej działeczce. W pełni wyposażone domki pozwalają właściwie na komfortowy pobyt przez cały okres wakacyjny czy urlopowy.

Zaplecze sanitarne – kanalizacja

kanalizacjaW pełni funkcjonalna działka rekreacyjna to taka, na której znajduje się domek wyposażony we wszystkie funkcje domu mieszkalnego. To znaczy, że ma dostęp do ciepłej wody, prądu oraz kanalizacji. Są to bardzo podstawowe funkcje, jednak nie wszystkie działki posiadają tego typu zaplecze. Zazwyczaj zdarza się to w tych znajdujących się w miastach. Ich użytkownicy mieszkają w pobliżu i nie przywiązują aż tak dużej wagi do tego rodzaju udogodnień. Oczywiście, domek działkowy zawsze można przerobić i dostosować do naszych potrzeb. Wyposażając go w potrzebne elementy lub jeśli nie spełnia on naszych oczekiwań zburzyć stary i wybudować nowy. Ważnym elementem jest to czy domek posiada kanalizację, większość osób nie zdaje sobie sprawy jak wielki to ma wpływ na komfort mieszania, dopóki nie trafi na działkę pozbawioną tego typu instalacji. W domkach działkowych najczęściej stosowanym rodzajem kanalizacji jest szambo. Jest to bezodpływowy zbiornik, do którego odprowadzane są ścieki z domowej kanalizacji. Wykopanie takiego szamba nie jest dużym problemem, wystarczy na terenie działki znaleźć trochę przestrzeni i usunąć przeszkadzające elementy. Konieczna może okazać się wycinka drzew i frezowanie pni oraz innej roślinności. Jednak nie będą to duże zmiany, a sama praca nie potrawa zbyt długo. Minusem takich szamb jest jedynie fakt, że trzeba je regularnie opróżniać. Jednak to niewielka cena za komfort, jaki daje posiadanie kanalizacji na działce, a co za tym idzie posiadanie funkcjonalnego zaplecza sanitarnego.

Nowy domek – kontenery mieszkalne

kontenery mieszkalneNabywając działkę może się okazać, ze znajdujący się na niej domek nie odpowiada naszym potrzebom, a coraz częściej nabywa się tereny, na których nie znajdują się żaden budynek. Powszechnie wiadomo, że budowa domu nawet letniskowego nie jest tanią sprawą. Dlatego wiele osób decyduje się na zakup gotowych domków drewnianych. Nie zawsze jednak spełniają one nasze oczekiwania. Dobrą alternatywą może okazać się dom z kontenera mieszkalnego. W zależności od tego ile kontenerów modułowych ze sobą połączymy tak dużą przestrzeń otrzymamy. Dodatkowo takie kontenery są tak samo funkcjonalne jak normalny dom. Posiadają:

  • elektryczne ogrzewanie
  • prysznic
  • toaletę
  • kuchenkę elektryczną
  • dostęp do ciepłej wody dzięki elektrycznemu podgrzewaczowi

Słowem, wszystko to, co jest potrzebne do życia w komfortowych warunkach. Niektóre osoby może odstraszać sama nazwa kontener, jednak takie domy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz mogą wyglądać jak murowany a nawet drewniany dom. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie zwłaszcza na działkę, gdzie nie koniecznie chcemy inwestować nie wiadomo jakie kwoty w budowę domu, ale mimo wszystko chcemy mieć zapewniony pobyt w komfortowych warunkach.

Moja działka – pielęgnacja ogrodu

pielęgnacja ogroduChoć to w jakich warunkach przyjdzie nam mieszkać na działce jest dla nas bardzo ważne to jednak najistotniejszym elementem każdej działki jest ogród. To właśnie tereny zielone są tym, co skłania nas do wyjazdu na nią i spędzania tam swojego wolnego czasu. Zachęcająca działka to zadbana działka. A prawda jest taka, że nawet bardzo minimalistyczny ogród składający się głównie z trawy i iglaków wymaga pielęgnacji. Trawę trzeba regularnie przycinać, a roślinność nawadniać. Nawet nie wymagające zbytniej uwagi iglaki od czasu do czasu potrzebują przycinki i odpowiedniego nawożenia. O ile koszenie trawy czy dbanie o drzewka iglaste nie jest codziennym zajęciem, o tyle nawadnianie ich w trakcie upałów może się okazać konieczne codziennie. Jeśli nie mamy możliwości codziennego podlewania swoich roślin, warto wówczas założyć automatyczny system nawadniania. Pozwoli on nam utrzymać naszą działkę pięknie zieloną nawet w najsuchsze lato. Jeśli dysponujemy dość sporą ilością czasu i chęci, na działce można posadzić piękne kwiaty i stworzyć ciekawe rabaty. Są one bardziej wymagające niż trawa czy iglaki, jednak kwiatowe kompozycje mogą się prezentować naprawdę okazale i być ozdoba naszego terenu.


Więcej informacji z dziedziny ogród:


Podsumowując temat pielęgnacji ogrodu i aranżacji działki

Działki rekreacyjne od zawsze w Polsce cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dziś może nawet większym niż dawniej. Hałaśliwy i tłoczny tryb miejskiego życia skłania coraz więcej osób do poszukiwania zacisznego miejsca w którym mogą odpocząć od tego całego zgiełku. Dobrze zaprojektowana działka może być doskonałym miejscem do spędzania urlopu, wolnych weekendów, a jeśli jest blisko nawet miejscem w którym możemy odetchnąć po pracy.