Filtry do maszyn budowlanych

Konserwacja i korzystanie z maszyn budowlanych, takich jak na przykład koparka jest dość podobne do konserwacji ciągników rolniczych. Bardzo ważna jest kwestia wymiany filtrów, aby silnik który napędza nasz sprzęt nie zatarł się, co mogłoby spowodować jego trwałe uziemienie oraz duże koszty naprawy. Filtry są bardzo ważne, szczególnie w maszynach z silnikiem na olej napędowy.

Filtry powietrza i paliwa do maszyn

sprawdzone filtry do maszynDlaczego są one tak ważne? Maszyny budowlane pracują często w warunkach dużego zapylenia, na przykład poprzez piasek. Każda maszyna przyjmuje do swojego silnika powietrze, które chłodzi silnik oraz pozwala na poruszanie się tłoka. Sprawdzone filtry do maszyn powinny sprawiać, że wraz z powietrzem nie dostanie się pył, który zwiększy siłę tarcia w tłoku, doprowadzając do jego zniszczenia. Poza tym ważny jest filtr paliwa. Twierdzi się nawet, że jest to najważniejszy ze wszystkich filtrów. Do maszyn na placu budowy najczęściej wlewa się paliwo z beczki lub kanistra. Filtr powinien wyłapać wszystkie zanieczyszczenia fizyczne, takie jak na przykład opiłki metalu lub piasek. W starszych maszynach doprowadzi to do uratowania gaźnika, który dawkuje paliwo oraz powietrze do silnika. W nowych maszynach jest to jeszcze ważniejsze ze względu na wtryski. Będą one w dobrym stanie, a ich koszt wymiany może być naprawdę bardzo wysoki. Opłaca się pamiętać o filtrach, zwłaszcza, że nie są one drogie.

Dobre filtry do maszyn nie są drogie, a firma która dysponuje takim sprzętem powinna mieć również ich zapas. Najczęściej producent określa w książce serwisowej czas po którym należy filtry wymienić. Jednak najlepiej będzie, jeśli sami określimy intensywność naszych prac. Kontrolujmy również wizualnie stan naszych filtrów. Na pewno zauważymy gdy będą się zużywać.