Fotografia panoramy świata

Panoramy od zawsze starały się odwzorować rzeczywistość. Na początku uwidaczniały się na przykład w malarstwie, gdzie miały za cel pokazywać  pełniejsze wydarzenia lub miejsca. W obecnych czasach – czasach fotografii każdy może pokazać część rzeczywistości w pojedynczym kadrze.

Rozwój zdjęć panoramicznych

panorama sferycznaNa początku jak słyszeliśmy słowo „panorama” to mieliśmy przed oczami fotografie połączoną z kilku kadrów. Nie było jeszcze tyle co obecnie programów do obróbki zdjęć.  Wypromowanie Internetu sprawiło, że zdjęcia panoramiczne nabrały nowego wymiaru – jest to szeroko rozumiana interaktywność. Teraz już nie musimy biernie patrzyć  na obraz, ale mamy możliwość oglądać dookoła całą przestrzeń. Takie zdjęcie wcale nie jest tak trudno wykonać. Wystarczy wybrać odpowiednie otoczenie i wykonać kilkanaście fotografii, które następnie trzeba połączyć w wybranym programie komputerowym. Takie zdjęcia dzielimy na dwa rodzaje: pierwszym z nich jest panorama cylindryczna, a drugim – panorama sferyczna. To właśnie fotografia sferyczna pozwala nam wzdłuż i wszerz rozglądać się w wybranym miejscu. Niewątpliwie takie zdjęcie jest dużo lepszą pamiątką niż zwykła fotografia. Pozwala nam dostrzec prawie każdy szczegół – możemy oglądać obraz z góry, z dołu, z boku. Tutaj nie musimy się skupiać już na kadrze, ani myśleć, który szczegół chcemy pokazać, a jaki ukryć. Tu wszystko się zmieści i wszystko będzie jednym wielkim kadrem.

Panorama to oglądanie ogromnej przestrzeni. Wraz z rozwojem fotografii nie musimy oglądać już tylko skrawka danego miejsca, ale wszystko co znajduje się wokół niego. Pozwala to na pewno na lepsze zrozumienie geografii. Po latach, gdy będziemy wracać do takich zdjęć to na pewno szybciej przypomnimy sobie wszystkie ważne szczegóły tego dnia i tego co wtedy robiliśmy.