Upadłość

Gdy chcemy ogłosić upadłość własnej firmy

Prowadzenie własnej działalności jest z całą pewnością związane z pewnym ryzykiem. Przede wszystkim musimy ze szczególną uwagą traktować wszystkie zobowiązania finansowe, których niedotrzymanie mogłoby uczynić nas niewypłacalnymi. Kiedy firma może ogłosić upadłość i jakie kroki należy podjąć?

Upadłość – co to w ogóle oznacza

UpadłośćKażdy kto zakłada własną firmę zdaje sobie sprawę z tego, że podejmuje się na pewno nie łatwego zadania. Przede wszystkim każdy właściciel musi znać swoje obowiązki. Jeśli dobrze je poznał wtedy może również poszerzyć swoją wiedzę o swoje prawa. Nigdy nie powinno być odwrotnie. Obowiązkiem danej działalności będzie zatem wywiązywanie się z podpisywanych z klientami umów. Oczywiście każda firma będzie działała na innej zasadzie, jednak każda z nich zawsze będzie miała dwie strony. Siebie jako zleceniobiorcę i klienta jako zleceniodawcę. W takim przypadku najważniejszym obowiązkiem będzie wywiązywanie się z wykonywania zleceń. Jest to czynnik najważniejszy głównie dlatego, że jeśli działalność nie jest w stanie wywiązać się z wcześniejszych zobowiązań, musi ogłosić upadłość. Jednym zdaniem zatem można powiedzieć, że upadłość oznacza brak wypłacalności dłużnika. Za te najbardziej zobowiązujące długi, czyli pieniężne zaległości uznaje się każde zobowiązanie, na którego wykonanie wyznaczono określony termin. Dodatkowo termin ten musi być już dawno przedawniony. Oczywiście początkowo stosuje się monity i upomnienia dłużnika. Jeśli na drodze sądowej wyjdzie na jaw, że firma nie ma takich środków, aby wypłacić zobowiązanie, z całą pewnością będzie zobowiązana do ogłoszenia upadłości. Jeśli w firmie wystąpi taka sytuacja i właściciel nie będzie w stanie uregulować zobowiązań, wtedy w okresie do dwóch tygodni jest zobowiązany złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, do sądu rejonowego. Wniosek może zostać włożony również przez któregoś z wierzycieli danej działalności. Oczywiście, aby sąd ogłosił upadłość firmy, jej majątek musi być wystarczający na pokrycie kosztów upadłościowych i roszczeń wierzycieli. Jeśli tak nie jest, sąd ma obowiązek umorzenia sprawy. Wszystkie te czynności będą również związane z paragrafami, które przedstawia prawo pracy. Upadłość firmy będzie oznaczała zwolnienie pracowników. Firma zatem musi również zobowiązać się do wypłacenia odpraw pracownikom.

Adwokat i jego rola w ogłaszaniu upadłości

radca prawny na rozprawieJak już wcześniej zostało wspomniane, cała procedura odbywa się na drodze sadowej. Oczywiście jeśli naszej firmy na to nie stać, będzie sama siebie reprezentować w sądzie. Zdecydowanie korzystniej jednak będzie skorzystać z usług prawniczych. W tym przypadku prawnik może naprawdę pomóc Biorąc pod uwagę to, że już na etapie wzywania do spłacania długów odbywają się rozprawy sądowe, warto skorzystać z pomocy prawniczej, która pozwoli nam osiągnąć jak najbardziej korzystne wydłużenie terminu płatności. Czasem problemy z płynnością finansową są tymczasowe i uzyskanie dodatkowych kilku tygodni może okazać się decydujące w sprawie. Jeśli chodzi o sam proces upadłościowy prawnik również może pomóc. Zdecydowanie lepiej będzie jeśli osoba doświadczona i z odpowiednią wiedzą zajmie się dopełnianiem całej dokumentacji i kontaktami z sądem. Jeśli o czymś byśmy zapomnieli mogłoby się to skończyć dla działalności dodatkowymi konsekwencjami.

Usługi księgowe – dlaczego każda firma powinna z nich korzystać

korzystanie z wirtualnego biuraWarto jednak zrobić wszystko co w naszej mocy, aby nie doszło do takiej sytuacji. Dlatego właśnie najlepiej od samego początku nawiązać współpracę z biurem rachunkowym, które odpowiednio przypilnuje naszych rozliczeń. Jakie czynności księgowego mogą nam szczególnie pomóc?

  • pomoc i doradztwo podatkowe
  • usługi kadrowo – płacowe
  • usługi doradcze

Przede wszystkim dzięki porządkowi w dokumentach będziemy mogli szybciej dowiedzieć się o ewentualnych problemach z finansami. Ważne będzie również to, że biuro rachunkowe, chociażby z Bydgoszczy zajmie się naszymi kontaktami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowym problemem mogłoby się okazać to, jeśli na czas nie opłacilibyśmy wszystkich zobowiązań również tam.


Więcej informacji można znaleźć na:


Podsumowując temat

Już dokładnie wiadomo, kiedy firma może zostać nazwana upadłą i z czym wiąże się ogłaszanie upadłości. Jednak prowadząc swoją firmę powinno nam zależeć na tym, żeby utrzymać ją w branży jak najdłużej. Dlatego dbajmy i rozliczenia i utrzymanie płynności finansowej od samego początku je istnienia.