spływ kajakowy

Gdzie lepiej spędzić wolny czas na spływie kajakowym czy na jachcie?

Polska to piękny kraj. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale jest tutaj wiele możliwości, jeśli chodzi o aktywny wypoczynek i czerpanie radości z przebywania w otoczeniu zapierającej dech w piersiach przyrody.

Spływy kajakowe nie tylko dla doświadczonych

spływ kajakowy na rzeceJedną z możliwości czerpania energii z bliskości natury oraz fizycznej aktywności są spływy kajakowe. Nie brakuje rzek, po których mogą pływać zarówno doświadczeni, jak i początkujący kajakarze. Najlepiej, kiedy w grupie znajduje się chociaż jedna osoba znająca się na tej formie wypoczynku. Pozwoli to na większą pewność i bezpieczeństwo pozostałym uczestnikom. Dla początkujących dobrymi terenami do pływania są Bory Tucholskie. Przyroda jest tutaj piękna i dzika, a rzeka Brda nie dostarcza zbyt wielu ekstremalnych doznań. Niemniej jednak osoby pływające już pewnie także znajdą tutaj wiele atrakcji. Najlepiej wybrać odcinek, który będzie na tyle ciekawy, że zainteresuje większość osób w grupie. Spływy kajakowe na Kaszubach na pewno będą później miłym wspomnieniem dla każdego. Dlatego tak ważne jest, aby nie zabierać na spływ rzeczy cennych i niepotrzebnych. W zależności od ilości dni, które planuje się spędzić na wodzie ilość rzeczy do zabrania na pewno będzie większa lub mniejsza. Trzeba jednak dobrze rozważyć konieczność zabierania ich wszystkich. Im bowiem mniej, tym lepiej, bo kajak nie będzie tak obciążony. Na spływ przydadzą się:

  • ubrania na zmianę na różne warunki atmosferyczne
  • klapki
  • worek PCV do zapakowania rzeczy
  • stary telefon
  • kamera GoPro
  • i inne

 

Dużą rolę w tej formie spędzania czasu odgrywa to czy ma się wokół siebie sprawdzonych przyjaciół. Wówczas bowiem będzie się miało pewność dobrej zabawy nawet mimo niesprzyjającej pogody. W razie czego można też na nich liczyć, gdyby ktoś wpadł do wody. Nie trzeba jednak się tego przesadnie obawiać, ponieważ pływając odpowiedzialnie, bardzo rzadko ktoś ląduje w rzece. Chyba, że nurt rzeki jest mocniejszy niż ten Brdy. Spływy kajakowe mogą też dostarczyć wrażeń takich jak wystające korzenie czy gałęzie i ewentualnie o nie można się zahaczyć i „wykąpać”.

Jachty do wynajęcia – co warto wiedzieć?

jachty do wynajęciaInną możliwością zażycia aktywnego wypoczynku w Polsce jest wynajęcie jachtu. Można nim pływać na przykład na Mazurach, gdzie okoliczna przyroda również zachwyca wielu ludzi. Podobnie jak w przypadku spływów kajakowych, tak też i pływanie jachtem wiąże się z możliwością wypadku. Wskazane jest więc, aby z grupą płynęła jakaś osoba doświadczona. Istnieje możliwość, aby wynajęcia sprzętu nawet przez osoby nie zdające żadnych kursów żeglarskich ani wcześniej nie pływające jachtem. To zależy jednak od właściciela wypożyczalni. Przepisy pozwalają na takie użytkowanie, ale właściciel może oczywiście chcieć, aby jego jacht był w rękach osoby znającej się na rzeczy. Często można wynająć jacht wraz ze sternikiem, jeśli tylko jest to większych rozmiarów łódź i grupa nie chce się martwić o sterowanie. Do tego najczęściej dochodzi przy wynajmie jachtów hotelowych. Wówczas osoby znajdujące się na pokładzie mają do dyspozycji bardzo wygodne kajuty i mogą wypoczywać, ciesząc się widokami.

Jachty luksusowe dla bardziej wymagających

jachty na MazurachNiewątpliwie jachty luksusowe to gratka dla tych, którzy za aktywnym wypoczynkiem aż tak nie przepadają. Wówczas mogą wynająć jacht, którym ktoś będzie sterował i spędzają czas dowolnie, obserwując zmieniającą się przyrodę. W razie niepogody mogą również wygodnie posiedzieć wewnątrz takiego statku. Wydaje się jednak, że spływy kajakowe i zwykłe jachty są związane z większymi emocjami i mocniej zapadają w pamięć. Dla tych, którzy wolą jednak samemu kierować swoim losem, lepsze będą jachty sportowe. Także inne rodzaje tańszych i mniejszych łodzi. Pozwalają jeszcze lepiej zżyć się z przyrodą i odczuć jej zmienność. Nie mają tak bogatego zaplecza, ale też i nie każdego na nie stać.


Źródła informacji związanych z tematem:

  • Bofort.pl – strona internetową prezentująca luksusowe jachty do wynajęcia
  • Polskaniezwykla.pl – serwis internetowy poświęcony polskiej turystyce
  • Activitas – witryna internetowa firmy organizującej spływy kajakowe w Bory Tucholskie

 

Podsumowanie

Nie da się powiedzieć, gdzie lepiej spędzić czas, ponieważ każda z opisanych tutaj form jest ciekawa na swój sposób. Warto zakosztować jednej i drugiej, a później samemu stwierdzić, która bardziej przypadła do gustu.