Izolacje termiczne instalacji domowych

Termoizolacja budynku w ogromnej mierze odpowiadać będzie za koszty jego utrzymania. Jeśli warstwa izolacji wykonana jest prawidłowo z dbałością o szczegóły oraz z użyciem odpowiednich materiałów, zapewni nam komfort cieplny w domu, a jednocześnie zadba o niewysokie rachunki za ogrzewanie. Jednak energooszczędność domu to nie tylko izolacja ścian, ale odpowiednia izolacja instalacji.

Funkcje izolacji instalacji

izolacja termiczna rurociągówCzy izolowanie instalacji jest potrzebne? Na dobrą sprawę można pominąć ten etap budowy, jednak w rzeczywistości nie będzie nam się to opłacać. Dlaczego? Ponieważ izolacja termiczna rurociągów to naprawdę nieduże koszty, ale za to spore oszczędności i dużo większa wydajność instalacji. Mowa tu przede wszystkim o instalacji grzewczej. Odpowiednia izolacja termiczna rurociągów z czynnikiem grzewczym spowoduje, że jego temperatura (która jest znacznie wyższa od temperatury otoczenia) utrzyma się na drodze od kotła do grzejnika niemalże bez jakichkolwiek strat. Dzięki temu wydajność ogrzewania znacznie wzrośnie i będziemy mogli posłużyć się mniejszymi grzejnikami. Wszystko to sprowadza się do obniżenia kosztów ogrzewania, a oszczędności te będą widoczne w bieżących rachunkach. Izolację rurociągów stosuje się także na rurach z ciepłą wodą użytkową, zupełnie z tego samego powodu, czyli dla poprawienia wydajności urządzenia grzewczego. Jednak to nie wszystko, ponieważ izoluje się także rurociągi z wodą zimną, głównym jednak tego powodem jest ochrona przed skraplaniem się na nich pary wodnej. Z tego samego powodu stosuje się izolacje instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych.

Prócz głównych zadań izolacji instalacji, czasem pełnią one kilka innych funkcji. Taka izolacja może stanowić osłonę izolacji chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi. Może także chronić użytkownika przed poparzeniem. Czasem stanowi także izolację akustyczną, szczególnie w instalacjach sanitarnych.