Jak uprawiać ziemniaki?

Jedną z najpopularniejszych w naszym kraju roślin uprawnych jest ziemniak. Ze względu na duże wykorzystanie, nie tylko konsumpcyjne, ale również paszowe, ważny jest odpowiedni rodzaj uprawy. Prawidłowe działania przez cały okres wzrostu ziemniaków zapewniają nie tylko dużą ilość bulw, ale również większy ich rozmiar. Jak prawidłowo uprawiać ziemniaki i o czym należy pamiętać?

Zasady uprawiania ziemniaków

nawożenie ziemniakówZiemniaki, jak każda roślina uprawna, wymagają spełnienia kilku czynników, które wpłyną na pozytywny rozwój i obfite plony. Pierwszym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę, jest odpowiedni moment siewu. Uważa się, że najlepszym okresem na sadzenie ziemniaków jest druga połowa lub koniec kwietnia. Podstawowym czynnikiem, który o tym decyduje, jest temperatura gleby. W zależności od odmiany, powinna ona wynosić 10 lub co najmniej 5 stopni Celsjusza na głębokości 10 centymetrów. Ze względu na wolne początkowe wschodzenie ziemniaków bardzo ważne jest to, aby zapewnić im odpowiednią ochronę przed chwastami. Rolnicy najczęściej w takiej sytuacji dokonują kilkakrotnego zabiegu mechanicznego redukowania zachwaszczenia, które wykonuje się jeszcze przed siewem ziemniaków. Najbardziej znanym problemem, z którym co roku muszą borykać się osoby zajmujące się uprawą ziemniaków, jest obecność pasożytów. Stonka ziemniaczana, bo to o niej mowa, może spowodować znaczące problemy w ilości zebranych w przyszłości plonów. W zwalczaniu tego problemu stosuje się zabiegi insekcydowe. Innym sposobem na poprawę uprawy jest stosowanie nawozów. Nawożenie ziemniaków powinno mieć miejsce wtedy, gdy należy uzupełnić niedobory składników mineralnych w glebie. Przy wyborze odpowiedniego nawozu trzeba mieć na uwadze rodzaj podłoża oraz odmianę ziemniaka. Prawidłowe i przemyślane stosowanie nawozu może przynieść pozytywne skutki w postaci urodzajnych plonów.

Ziemniak, tak jak każda roślina uprawna, wymaga stosowania się do kilku podstawowych zasad. Mogą one nie tylko znacznie zwiększyć ilość danych bulw, ale również ich wielkość. W zależności od gleby oraz odmiany rośliny możliwe jest stosowanie nawozu do ziemniaków, którego składniki powinny być dobrze dobrane do podłoża.