nadruki na płytach cd

Jak wykonać nadruki na płytach CD?

Istnieje wiele różnych technik nadruki grafiki czy też tekstu na płytach CD i DVD. W wielu przypadkach tego typu nadruk możemy wykonać w warunkach domowych i o tym właśnie będzie niniejszy artykuł.

Koszt tuszy do drukarek – wybór ekonomicznego urządzenia

tonery do drukarkiJak wiadomo na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów drukarek. Różnią się one zazwyczaj sposobem wydruku ale także zużyciem materiałów eksploatacyjnych. Jeszcze nie tak dawno panowało przekonanie, że drukarki laserowe nadają się głównie do biur i nie ma sensu zakup tego typu urządzenia do domu. Warto zauważyć, że jeśli dużo drukujemy to zakup drukarki laserowej będzie najbardziej sensownym posunięciem. Czym charakteryzują się drukarki laserowe i atramentowe? Drukarki laserowe to typ drukarek, który do wydruku wykorzystuje światło lasera bądź też diod LED. Dzięki temu dochodzi do naelektryzowania bębna, który z kolei nanosi odpowiednią ilość tonera z zasobnika na drukowaną powierzchnię. Drukarki laserowe dzielimy na monochromatyczne (czyli drukujący w jednym kolorze – czarnym) oraz drukarki kolorowe (wykorzystują przeważnie 4 różne tonery CMYK). Tonery do drukarek laserowych zazwyczaj nie należą do najtańszych ale za to pozwalają nam nawet na kilka tysięcy wydrukowanych stron z jednego tonera. Drukarki atramentowe natomiast wykorzystuje do wydruku atrament (tusz). Nadruk strony następuje poprzez wystrzeliwanie z dysz głowicy malutkich kropel tuszu. W przypadku drukarek atramentowych dostępnych jest wiele zamienników oryginalnych tuszy. Tanie tusze do drukarek atramentowych nie zawsze są takie złe jak mogłoby się wydawać. Zamienniki od dobrych producentów zazwyczaj wystarczają na podobną ilość stron co oryginały.

Jak wykonać nadruki na płytach?

nadruk na cdKażdy z nas chciałby aby jego płyty CD bądź DVD ładnie wyglądały. W przypadku oryginalnych płyt nie ma tego problemu. Każdy z nas na pewno posiada wiele płyt albo nieoryginalnych albo na przykład ze zdjęciami z wycieczek. Co zrobić aby takie płyty ozdobić? Są 2 sposoby na wykonanie nadruku na płytach CD DVD:

  • nadruk z użyciem nagrywarki z technologią LightScribe
  • nadruk z wykorzystaniem zwykłej drukarki (na odpowiednich naklejkach naklejanych na płytę)
  • nadruk z wykorzystaniem drukarki przystosowanej do nadruków na płytach CD i DVD

Otóż możliwe jest coś takiego jak nadruk na DVD i CD. Czym jest nadruk? Nadruk to nic innego jak naniesienie na powierzchnię płyty własnej grafiki bądź tekstu.

Ile kosztują nadruki na CD i DVD?

nadruk na dvdW przypadku wykorzystania technologii LightScribe potrzebujemy odpowiednią wypalarkę (około 200-300 złotych) oraz płyty umożliwiające nadruk. Koszt płyty LigtScribe wynosi około 4 złotych. W przypadku, gdy chcielibyśmy dokonać nadruku na przykład na krążkach do naklejenia na płytach koszt ten jest o wiele niższy, jednakże zdarza się, że jakość będzie niższa niż w przypadku nadruku bezpośrednio na płycie. Drukarkę z funkcją nadruku na płytach CD i DVD kupimy już nawet za 200zł (i wbrew pozorom nie będzie to najgorsze urządzenie). Warto pamiętać, że nadruk bezpośrednio na płycie z wykorzystaniem odpowiedniej nagrywarki będzie trwalszy niż w przypadku wydruku z drukarki – w przypadku drukarki będzie to nadruk atramentowy, w przypadku nagrywarki natomiast laserowy. To jaki wydruk wykorzystany w naszym wypadku zależy od sprzętu jakim dysponujemy oraz osobistych preferencji.


Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:

  • Art Music – strona internetowa firmy wykonującej nadruki na płytach cd i dvd
  • TkMix – sklep internetowy oferujący tusze i tonery do drukarki
  • Soundrive.pl – internetowy portal poświęcony muzyce

Podsumowanie

Jak widać istnieją 2 główne typy drukarek i to jaką drukarkę wybierzemy zależy głównie od naszych osobistych wymagań a także od tego jaką gotówką dysponujemy. Należy pamiętać, że z reguły dobrej jakości drukarka laserowa jest droższa od drukarki atramentowej. Warto wspomnieć, że mimo iż zapłacimy więcej na starcie to będzie nam się to zwracało pod postacią tańszych materiałów eksploatacyjnych.