Jak zadbać o sylwetkę?

Od kliku lat w Polsce bardzo wyraźnie jest widoczny tak zwany fit trend. Moda ta kreuje zdrowy tryb życia, w którego skład wchodzą takie elementy jak zdrowa dieta, aktywny wypoczynek i uprawnianie różnego rodzaju aktywności. Nikogo zatem nie dziwi widok kobiety w eleganckiej sukience jadącej rowerem do pracy czy mężczyzny biegającego w środku miasta. Taki sposób życia jest bardzo korzystny dla zdrowia, co więc powinny wiedzieć osoby chcące zmienić swoje życie na zdrowsze?

Zdrowa dieta – źródło energii

zdrowe dietySformułowanie dieta nieodzownie kojarzy się większości osób z odchudzaniem. Oczywiście diety odchudzające istnieją, jednak samo słowo dieta ma o wiele szersze znaczenie. W ogólnym rozumieniu zwrot ten można potraktować jako sposób odżywania się. Zdrowa dieta nie polega na restrykcyjnym ograniczaniu dostarczanych kalorii, a na odpowiednio ułożonym planie odżywania, dostosowanym indywidualnie do potrzeb każdej osoby i jej trybu życia. Czym zatem wyróżnia się taka zdrowa dieta? Określa ona dzienne zapotrzebowanie energetyczne, jednak nie ma ona na celu redukcji masy ciała (chyba, że jest to konieczne), a jedynie idealne zaspokojenie tego zapotrzebowania. Tego rodzaju plan żywieniowy dokładnie określa dzienne zapotrzebowanie na poszczególne mikro i makroelementy oraz na białko, cukier i tłuszcze. Na podstawie tych wszystkich parametrów tworzona jest dieta oparta na zdrowej kuchni. Zdrowej, czyli takiej, z której eliminowane jest tak zwane śmieciowe jedzenie oraz nadmiar smażonych potraw, na rzecz tych duszonych i gotowanych na parze. W takiej diecie zwykle pojawia się także dużo owoców i warzyw, których dzienna dawka jest dokładnie określana. Eliminowany jest także nadmiar słodyczy, zwłaszcza tych wysoko przetworzonych, nie oznacza to jednak, ze nie można sobie pozwolić na kostkę czy nawet dwie gorzkiej czekolady. Ogólnym założeniem zdrowych diet nie jest spowodowanie wymiernych rezultatów, a wypracowanie trwałych i co ważne – zdrowych, nawyków żywieniowych.

Siłownia w domu – rozwiązanie dla zapracowanych

orbitrekWiele osób chciałoby w swoim szybkim i zapracowanym trybie życia znaleźć czas na aktywny wypoczynek, jednak pójście na siłownię czy na basen jest poza zasięgiem ich możliwości. Dla takich osób ciekawą alternatywą może okazać się stworzenie własnej mini-siłowni w domu. Może słowo siłowni jest tu nieco na wyrost, jednak zaopatrzenie się w taki sprzęt jak:

  • orbitrek treningowy,
  • ławka na siłownię,
  • hantle,
  • rower treningowy

nie powinno dla nikogo stanowić problemu. Oczywiście, nie chodzi o to by nabywać każdy z powyżej wymienionych sprzętów. Tak naprawdę wystarczy jeden, który pozwoli na podejmowanie ulubionej aktywności ruchowej w domu w trakcie czytania czy oglądanie telewizji. Osoby, którym często brakuje czasu przyzwyczajone są do multizadaniowości, więc tego typu rozwiązanie może być dla nich bardzo dobrą alternatywą. Wybór poszczególnego sprzętu treningowego warto warunkować nie tylko kosztami jego zakupu (choć w większości obecnie i tak są bardzo przystępne), ale przede wszystkim swoimi upodobaniami, jeśli danej formy ruchu nie lubimy, to zapewne i tak sprzęt będzie stał bezczynnie w domu.

Urząd miasta promuje zdrowy tryb życia – rower miejski

rowery miejskieW polskich miastach niedawno pojawiły się rowery miejskie, które mają być alternatywnym środkiem lokomocji dla mieszkańców. Rozwiązanie to ma kilka zalet i dodatkowo cieszy się ogromną popularnością. Chętnych na korzystanie z rowerów miejskich nie brakuje. Wdrożenie tego rozwiązania pozwoliło wielu osobom na wykorzystywanie rowerów w celach rekreacyjnych, ale co ciekawe, wielu kierowców, którzy nie mają daleko do pracy czy też na studia przesiadło się na rowery, odciążając tym samym ruch uliczny. Dodatkowo rozwiązanie to jest przyjazne dla środowiska, pozwalając w realny sposób zmniejszyć ilość wydzielanego do atmosfery dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji.


Źródła:


Reasumując:

Dbanie o smukłą sylwetkę modne jest od wielu lat, obecnie jednak pod pojęciem smukła rozumie się bardziej wysportowana niż wychudzona. I jest to krok w dobrą stronę, ponieważ obecnie panujące trendy zachęcają zarówno kobiety jak i mężczyzn do prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia.