prywatny dom seniora

Jak zapewnić komfortowy pobyt w prywatnym domu seniora?

Z całą pewnością dość specyficznym miejscem jest każdy dom seniora. Oczywiście każdy z nas podchodzi do tego tematu w odmienny sposób, jednak wielokrotnie nie ma innego wyjścia i senior rodziny musi w nim zamieszkać. Nie wiąże się to z niczym nieprzyjemnym. Domy seniora są dzisiaj już tak dobrze wyposażone, że każdy może poczuć się tam jak w domu.

Prywatny dom seniora – jak powinien być wyposażony

prywatny dom senioraChcąc otworzyć dom seniora z całą pewnością musimy spełnić oczekiwania naszych przyszłych pensjonariuszy. Seniorzy są zdecydowanie bardziej wymagający od pozostałej społeczności. I nasz dom seniora musi zostać wyposażony w taki sposób, aby zapewnić im wygodne użytkowanie i zadbać o ich bezpieczeństwo.  Przede wszystkim elementem niezbędnym w każdym domu seniora będą windy dla niepełnosprawnych, zamontowane przy każdych schodach. Jeśli jest to budynek wielokondygnacyjny z całą pewnością warto zadbać również o widy osobowe. Jeśli chodzi o pokoje pensjonariuszy muszą być one również dostosowane do ich wymagań. Meble, które zdecydujemy się umieścić w prywatnych pokojach muszą zapewniać pełen komfort. Przede wszystkim powinny zostać zakupione łóżka wyposażone w regulację wysokości oraz z odpowiedniej jakości materacem. Od tego jak wygodnie noc spędzą nasi mieszkańcy będzie zależało ich samopoczucie w ciągu dnia. Najważniejsze jest również to, aby odpowiednio wyposażyć łazienkę. Każdy z naszych pensjonariuszy powinien mieć dostęp do łazienki w swoim pokoju. Jeśli jest to jednak prywatny dom seniora wtedy posiadając pięciu pensjonariuszy wystarczy posiadać jedną łazienkę i jedną toaletę. Ważne by była ona umiejscowiona na tym samym piętrze co pokoje wszystkich mieszkańców. W łazience zdecydowanie wygodniej będzie zamontować prysznic, wyposażony w specjalne uchwyt. Oczywiście wszędzie muszą zostać rozmieszczone maty antypoślizgowe. Kolejnym ważnym pomieszczeniem które posiada każdy dom seniora jest salon, tak zwany pokój dzienny. To w nim nasi pensjonariusze spędzają większość czasu. Dlatego każdy z nich musi znaleźć w nim coś odpowiedniego dla siebie, na zabicie nudy. Można tam umieścić:

  • telewizor,
  • gry,
  • kanapy,
  • fotele,
  • stolik do szachów.

 Ważna będzie również biblioteczka, starsi ludzie lubią czytać zwłaszcza książki historyczne.

Treningi personale dla seniorów

Treningi personaleOczywiście poza tym, że naszym seniorom będzie wygodnie musimy postarać się o odpowiednią aktywność fizyczną dla nich. To jaka będą mieć kondycję fizyczną zależy od tego, jakiego rodzaju zajęcia sportowe zdecydujemy się im zrezygnować. Nie będzie to nic łatwego, zwłaszcza biorąc pod uwagę ograniczenia zdrowotne naszych pensjonariuszy. Dlatego właśnie musimy pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem pierwszego kontaktu. Na co dzień z pensjonariuszami musi przebywać również pielęgniarka. Zanim zadecydujemy w jakie akcesoria sportowe się zaopatrzymy każdy nasz pensjonariusz musi przejść badania. Lekarz będzie w stanie określić jakiego rodzaju ćwiczenia mogą wykonywać poszczególni podopieczni. Można również wziąć pod uwagę możliwości jakie daje trener personalny, bardzo popularny w Warszawie. Kiedy już nasi seniorzy będą mieli wykonane badania i kiedy lekarz wyda określone ensjonariuszy z trenerem z całą pewnością przyniosą lepsze efekty, a ćwiczenia nie będą sprawiały niebezpieczeństwa dla seniorów.

Montaż klimatyzacji – czy niezbędny w domu seniora

montaż klimatyzacjiJeśli chodzi o komfort wszystkich mieszkańców domu zdecydowanie pod uwagę należy wziąć latem odpowiednie chłodzenie pomieszczeń, zimą ich ocieplenie. Nie ma wątpliwości, że dom musi posiadać centralne ogrzewanie oraz budynek musi zostać ocieplony. Te dwa elementy zadbają zdecydowanie o ciepło w chłodne dni. Jeśli chodzi o ułatwienie funkcjonowania podczas upalnych dni letnich, to może sprawę ułatwić zdecydowanie zamontowana klimatyzacja. Jednak montaż klimatyzacji może okazać się zbędny w domu seniora, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że starsi ludzie mają osłabione krążenie, więc w zasadzie jest im ciągle zimno. Zamontowana klimatyzacja oznacza również regularny serwis klimatyzacji, popularny Warszawie. Lepiej wziąć pod uwagę odpowiednią wentylację i ewentualnie wiatraki.


Więcej informacji na:


Podsumowanie

Jeśli chcemy założyć swój prywatny dom seniora, zdecydowanie za priorytet musi obrać zapewnienie komfortu swoim podopiecznym. Również ważne będzie zapewnieni im bezpieczeństwa, poprzez odpowiednie wyposażenie.