Balkony z balustradami nierdzewnymi

Jaką balustradę wybrać do balkonu?

Balkony znajdują się zarówno w mieszkaniach jak i w domkach jednorodzinnych. Obecnie spotkać je można niemal w każdym budynku. Prawo budowlane wymaga aby balkon był obudowany balustradą. Balustrady spełniają wiele funkcji. Stwarzają wrażenie bezpieczeństwa i są dużym walorem estetycznym. Jak dobrać odpowiednia balustradę? Wybór na rynku jest szeroki.

Co wziąć pod uwagę wybierając balustrady balkonowe do domu?

Balustrady balkonowe ze staliWybierając balustradę należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć otoczenie budynku. Barierki do balkonu powinny współgrać zarówno kolorystycznie jak i materiałowo z oknami, i elewacją. Istotny jest również wygląd balkonu sąsiadów, aby zachować estetyczność przestrzeni powinno się dobierać elementy podobne do sąsiednich budynków. Kolejnym ważnym aspektem, jest kształt balkonu. Najbardziej powszechne są te prostokątne, jednak w nowoczesnym budownictwie coraz częściej stosuje się mniej standardowe kształty. W takim wypadku problem może sprawić odpowiednie wygięcie balustrady. Jeszcze jednym ważnym czynnikiem jest zachowanie proporcji. Barierka nie może być ani za wysoka ani za niska. Szczebelki również powinny być rozmieszczone w odpowiedni sposób. Elementem najbardziej użytkowym w balustradach jest poręcz. Dlatego należy zadbać by była ona ładna i wygodna w użyciu. Wybór balustrady można również powierzyć profesjonaliście, który dobierze odpowiedni materiał i styl, patrząc całościowo na budynek i otoczenie. Tak więc wybierając balustradę powinniśmy zwrócić uwagę na:

 • otoczenie
 • kształt balkonu
 • proporcje
 • materiał z którego będzie wykonana
 • użytkowość poręczy

Zwracając uwagę na te elementy można być pewnym, że dokona się słusznego wyboru.

Balustrady ze stali nierdzewnej, jedyne rozwiązania?

Balustrady ze stali nierdzewnejNajczęściej spotykanymi balustradami są stalowe balustrady nierdzewne. Jednak nie oznacza to, że jest to jedyny materiał na barierki. Balustrady można wykonać z wielu materiałów. Najpowszechniej używanymi surowcami są:

 • drewno
 • stal
 • szkło
 • kamienie
 • cegły
 • beton

 

Dobór materiału uzależniony jest oczywiście od stylu otoczenia. W bloku należy zwrócić uwagę na wygląd balkonu sąsiada. W domku jednorodzinnym ma się więcej swobody. Jednak warto zwrócić uwagę na typ ogrodzenia. Wybierając surowiec należy przeanalizować za i przeciw każdego materiału. Drewno jest naturalne i wygląda estetycznie, jednak wymaga częstej impregnacji. Nie jest to materiał bardzo trwały. Stal nierdzewna idealnie sprawdza się w warunkach zewnętrznych. Impregnacja powinna odbywać się rzadziej niż w przypadku drewnianej. Surowiec ten pozwala również na dużą dowolność kształtów. Szkło jest materiałem niezwykle eleganckim, ale także nowoczesnym. Pasuje raczej do nowoczesnego budownictwa niż do klasycznych domów. Kamienie, cegły i beton wymagają najmniejszej pielęgnacji. Jednak są także najmniej estetyczne i rzadko kiedy pasują do otoczenia. Firmy zajmujące się montażem balustrad znajdują się w każdej miejscowości, Kraków nie jest tu odstępstwem.

Koszt wykonania balustrady

Fragment balustrady nierdzewnejCena takiej balustrady ściśle zależy od rodzaju materiału i powierzchni, którą chcemy obudować. Najdroższe są balustrady kute, ich ceny dochodzą nawet do trzech tysięcy złotych za metr bieżący. Nieco tańsze są te wykonane ze stali i drewna. Ich ceny mieszczą się w granicach do pięciuset złotych za metr bieżący. Najtańszym materiałem jest beton, w tym wypadku koszt nie przekracza kilkudziesięciu złotych.

 


Wartościowe informacje dotyczące tematu dostępne na:

 • Robit – strona internetowa firmy z Małopolski oferującej balustrady nierdzewne
 • Budujemydom.pl – portal internetowy związany z budową i remontem domu
 • Budmax System – strona internetowa przedsiębiorstwa z Gdyni produkującego balustrady systemowe

 

Podsumowanie

Montaż balustrady jest obowiązkiem, który trzeba spełnić. Jednak może być także dobrym elementem dekoracyjnym. Dobrze wybrana może służyć przez wiele lat i nie stwarzać problemów. W obecnym świecie wybór materiałów i kształtów barierek jest szeroki. Dzięki temu łatwo dopasować je do budynku i stylu właścicieli.