Lustra łazienkowe

Jakie lustro wybrać do łazienki?

Każdy element mieszkania ma znaczenie. Czasami drobiazg potrafi nadać charakteru typowej przestrzeni. Takim detalem jest lustro. Jeżeli znajdzie się w łazience, stanowi centrum całego pomieszczania. Łazienka bez lustra jest miejscem stwarzającym wrażenie nieco opustoszałego.

Lustra łazienkowe – jakie wybrać?

Lustra łazienkoweWybór luster jest bardzo szeroki. Najlepiej będzie, jeżeli dopasujesz je do otoczenia. Warto rozejrzeć się za takim kształtem, który podkreśli walory całego pomieszczenia. Zastanów się, jakie zwierciadło najlepiej odda klimat twojej łazienki. Kiedy wybierasz lustro do jakiegokolwiek pomieszczenia zwróć uwagę:

 • na kształt
 • na rozmiar
 • na odcień lustra
 • na to czy jest łatwe do czyszczenia
 • na styl
 • na sposób montażu.

Po pierwsze, kształt może być zwykły, najczęściej prostokątny, ale też może mieć u góry zaokrąglenie albo mieć zupełnie nieregularną strukturę. Spotkać można także lustra okrągłe, które są z reguły bardziej eleganckie i nadają się na przykład do minimalistycznej przestrzeni. Świetnie będą wyglądały w widnym miejscu, kiedy masz w łazience okno, przez które w dzień wpada światło słoneczne. Im bardziej nieregularne kształty, tym zazwyczaj większe problemy z doczyszczeniem lustra. Częstochowa jest miastem, w którym ta moda na asymetrię ciągle zdaje się nie ustawać. Też możesz sprawić sobie takie. Weź jednak koniecznie pod uwagę wszystkie plusy i minusy takiego wyboru. Nietypowy wygląd nie zawsze się sprawdza i ładnie prezentuje.

Wybór najlepszego lustra

lustroWybierając lustro popatrz także na rozmiar: czy będzie ono na tyle duże, aby swobodnie się w nim obejrzeć? Pomyśl także o dzieciach: czy na danej wysokości, na której planujesz powiesić zwierciadło dziecko będzie także mogło z niego skorzystać? Dobrze sprawdzają się prostokątne powierzchnie lustrzane, ponieważ dobrze dopasowują się do łazienki każdych rozmiarów. Można je rozciągnąć, aby wypełniały nawet cały obszar ponad umywalką, od ściany do ściany. Można także dobrać mniejsze. Wyglądają dobrze zarówno w formie poziomej, jak i pionowej. Do wyboru masz różne odcienie luster:

 • brązowe
 • srebrne
 • mleczne
 • grafitowe
 • czarne.

W łazience jednak najlepiej powinny wyglądać zwykłe lustra w odcieniu srebra. Chyba, że planujesz utrzymać całe pomieszczenie w specjalnym, nietypowym klimacie, to możesz spróbować pobawić się także kolorami lustra. Ważną rzeczą jest właśnie styl, w jakim utrzymane będzie otoczenie. Trzeba zadbać o to, aby wszystkie elementy do siebie pasowały. Nieraz interesujące połączenia widziałam na Targach Nieruchomości i Wyposażenia Wnętrz w Szczecinie. Na rynku dostępne są na przykład lustra z bogato zdobionymi ramami, które mogą prezentować się naprawdę pięknie, ale nie do każdego wnętrza będą pasować. Jeśli decydujesz się na jedną estetykę, to trzymaj się jej konsekwentnie. Czasami może pomóc ci szklarz, jeżeli planujesz wstawić lustro w nietypowym miejscu albo specjalnie je wystylizować. Tafla nie musi bowiem jak zwykle wisieć na ścianie, ale może być umieszczona na drzwiach szafki (to również częste rozwiązanie), może także stać na podłodze.

Szkło z grafiką może dodać walorów przestrzeni

Szkło z grafikąJeśli masz wyjątkowo małą łazienkę, możesz umieścić na ścianie szkło z grafiką. W Szczecinie widziałam wiele ciekawych rozwiązań tego typu. Można optycznie powiększyć przestrzeń, wstawiając szkło z grafiką przedstawiającą na przykład ogród. Oczywiście, trzeba wtedy skomponować i połączyć ze sobą w sposób spójny wszystkie elementy wystroju. Niektórzy mają też inne ciekawe pomysły. Jedną z prkatycznych możliwości jest zamontowanie od razu przy lustrze oświetlenia. Bardzo estetycznie prezentują się diody LED. Można także wstawić większą lampkę, która oświetli całą taflę.


Tekst został napisany przy pomocy:


Podsumowanie

Wybór lustra do łazienki powinien odzwierciedlać twoje poczucie estetyki. Masz wiele możliwości, ale pamiętaj, aby zadbać o ogólną spójność w wystroju wnętrz. Czasami lepiej prezentuje się lustro dość standardowe, innym razem ciekawie jest poeksperymentować z jego kształtem. Jeśli natomiast planujesz ulokować w łazience sporych rozmiarów szkło z grafiką, to najlepiej powinno sprawdzić się to o prostej budowie.