Mechanik wymienia koło

Jakie naprawy wykonywane są w warsztatach samochodowych?

Polska jest praktycznie na pierwszym miejscu jeśli chodzi o rozwój rynku samochodów używanych, większość właścicieli aut posiada właśnie samochodu z rynku wtórnego, a co za tym idzie łatwo się domyślić, ze tego typu pojazdy zdecydowanie częściej się psują, dlatego dobrze wiedzieć na jakiego rodzaju naprawy możemy liczyć w warsztacie samochodowym.

Czy jest mechanika samochodowa w praktyce?

Naprawa w warsztacie mechaniki samochodowejWarsztaty samochodowe, przede wszystkim ogłaszają się, ze świadczą usługi z zakresu mechaniki samochodowej, jednak nie każdy musi wiedzieć co kryje się pod tym pojęciem. Na początek wszelkiego rodzaju serwis polegający na świadczeniu takich usług jak choćby:

  • wymiana filtrów,
  • wymiana płynów,
  • naprawy bieżące,
  • naprawy generalne

 

Co za tym idzie zakres prac kryjących się pod pojęciem mechanika samochodowa jest bardzo duży. Warto jednak w tym momencie zaznaczyć, że większość warsztatów specjalizuje się w samochodach konkretnych marek czy też producentów, czy to japońskich czy francuskich, choć podstawowe prace naprawcze można wykonać w praktycznie każdym warsztacie. Warto jednak sprawdzić czy dany warsztat ma duże doświadczenie w zakresie prac z mechaniki pojazdowej. Warto także się zorientować jak w danym warsztacie wygląda kwestia sprowadzania części samochodowych i co najważniejsze jak wygląda kwesta cenowa, a tu różnice bywają bardzo duże. Dlatego za nim zdecydujemy się na usługi konkretnego warsztatu samochodowego warto sprawdzić ofertę różnych i wybrać te która jest dla nas najkorzystniejsza, zarówno pod względem jakości oferowanych usług jak i atrakcyjności cenowej.

Słów kilka o usługach – wyciąganie wtryskiwaczy, wymiana paska klinowego

Odkręcanie koła w stacji kontroli pojazdówUsług świadczonych przez mechanika samochodowego jest naprawdę wiele i nie każdy musi wiedzieć na czy one polegają, dlatego warto się zorientować jak wygląda naprawa tych najbardziej popularnych usterek i co za tym idzie jaki powinien być czas zakończenia takiej usługi, koszt itd. Jedną z powszechniejszych usterek jest zużycie paska klinowego, co wiąże się z koniecznością jego wymiany. Jest to w gruncie rzeczy dość prosta do naprawy usterka, jednak wymaga od mechanika pewnej dozy doświadczenia. Jest to zdecydowanie prostsza usługa niż choćby wyciąganie zapieczonych wtryskiwaczy do czego konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, który pozwala bezpiecznie usunąć wtryskiwacze bez ich uszkadzania. Jedna z prostszych usług świadczonych przez warsztaty samochodowe, która zajmuje bardzo niewiele czasu jest wymiana świec żarowych, co można zrobić także i w warunkach domowych. Do poważniejszych i co za tym idzie kosztowniejszych napraw można by zaliczyć konieczność naprawy silnika i tu drobna uwaga, bo nie zawsze konieczna jest wymiana całego silnika, ponieważ zwykle sprowadza się to do wymiany jednego konkretnego podzespołu. Inna dość kosztowna naprawa jest naprawa układy chłodzenia, co często choć nie zawsze wiąże się z koniecznością wymiany chłodnicy. Najważniejszym etapem jeśli chodzi jednak o naprawę usterek w samochodzie jest postawienie diagnozy i to trafnej diagnozy, która pozwoli na szybką eliminacje owej usterki.

Jak wybrać dobrego mechanika?

Zestaw bitówWybór dobrego mechanika nie jest zadaniem łatwym wynika to z faktu, że na rynku znajduje się wiele warsztatów specjalizujących się w prostych naprawach nie koniecznie znając się na tych bardziej skomplikowanych, co może narazić właściciela samochodu na dodatkowe wydatki.
Profesjonalny warsztat samochodowy ma szeroki zakres usług i dysponuje odpowiednim wyposażeniem technicznym w postaci profesjonalnych maszyn i sprzętów, co za tym idzie w takich warsztatach w skład oferowanych usług wchodzą takie usługi jak: naprawy zawieszenia, naprawy silnikowe, naprawy układów napędowy, itd. Dodatkowo zwykle świadczą one także i usługę wykonywania przeglądów technicznych.

 


Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:

  • Moto.pl – portal internetowy z wiadomościami i artykułami motoryzacyjnymi
  • Rooks.pl – strona internetowa dystrybutora narzędzi samochodowych
  • Auto-Reno-Lak – witryna internetowa stacja kontroli pojazdów w Bydgoszczy

 

Akapit podsumowania

Oferta warsztatów samochodowych jest obecnie bardzo bogata, warto jednak się liczyć z tym, ze nie każdy mechanik musi mieć warunki i umiejętności do wykonania bardziej zaawansowanych napraw, a co za tym idzie za nim zdecydujemy się na warsztat warto sprawdzić go dość dokładnie.