Jakiego baofengu powinniśmy dla siebie szukać

Często ludzie wybierający się na różnego rodzaju wyprawy lekceważą jedną z bardziej istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa. Skupiają się na tym, by ich namiot był dobrej jakości oraz by nie zabrakło im jedzenia, ale nie patrzą na urządzenia pozwalające zachowanie łączności z innymi.

Ja przykładam ogromną wagę do baofengów

baofengMa to swoje podłoże oczywiście w błędzie, który w przeszłości popełniłem. Sam wybierając się na jedną z pierwszych wycieczek stwierdziłem, że nie ma sensu inwestować nie wiadomo jakich pieniędzy w środki zachowania łączności. Przecież wystarczy nie oddalać się od reszty grupy, i oto rozwiązanie całego problemu. Rzeczywistość okazała się nieco inna – niestety w trakcie wyprawy zdarzają się problemy, które wymagają pójścia i załatwienia czegoś samemu. Wówczas trzeba mieć przy sobie naprawdę porządny baofeng. To, co ja wówczas miałem przy sobie nie dawało mi zbyt dużego poczucia bezpieczeństwa. Choć działało w miarę dobrze, i gdy zaczęły się problemy, byłem w stanie skontaktować się z resztą grupy, sam fakt, jak bardzo komunikacja była utrudniona przez trzaski i zakłócenia, stwierdziłem, że to ostatni raz w ten sposób. Odtąd przy każdej wyprawie gdziekolwiek z grupą zawsze pilnowałem, by baofengi były dobrej jakości. Nikt nie chce zgubić się w nocy w lesie bez możliwości kontaktu z resztą grupy. Jest to jedno z doświadczeń, które są przykre, ale których można w pełni uniknąć jeśli pomyśli się wcześniej. Oczywiście nie można wówczas kierować się tylko ceną – należy wybrać taki sprzęt, który na pewno będzie dobrze działał i nie zawiedzie nas gdy będzie potrzebny.

Ostatecznie udało mi się znaleźć jedną firmę, której produkty bardzo przypadły mi do gustu. Nie były przesadnie drogie, za to gwarantowały, że w każdych warunkach będę mógł skontaktować się z grupą bez strachu o to, że połączenie zaraz się urwie.