Urządzenia przemysłowe

Konserwacja urządzeń w przedsiębiorstwie przemysłowym

Odpowiednie dbanie o urządzenia i maszyny przemysłowe, ma duże znaczenie dla ich żywotności oraz jakości uzyskiwanych produktów. Aby utrzymać je w czystości należy w regularnych odstępach czasu stosować odpowiednie zabiegi.

Czyszczenie przemysłowe obiektów

Oczyszczony obiekt przemysłowyFirmy profesjonalnie się tym zajmujące do czyszczenia maszyn przemysłowych stosują różne metody i urządzenia. Przede wszystkim odpowiednia higiena maszyn niezbędna jest w zakładach zajmujących się przetwórstwem oraz produkcją żywności. Ma to na celu przede wszystkim zapobieganiu rozwoju bakterii i pleśni. Procesowi czyszczenia i dezynfekcji poddaje się takie elementy linii technologicznych jak maszyny produkcyjne (zbiorniki, kotły, wtryskarki, podajniki itp.), urządzenia sterujące i szafy sterownicze, instalacje wentylacyjne, klimatyzacyjne, filtrowe, wymienniki ciepła, rurociągi oraz sepatory. Opracowano różne techniki czyszczenia, są one stosowane w zależności od miejsca oraz elementu. Wśród najbardziej popularnych możemy wyróżnić:

 • czyszczenie suchym lodem
 • czyszczenie hydrodynamiczne wykorzystujące wodę pod wysokim ciśnieniem
 • mycie pianowe
 • czyszczenie chemiczne i chemiczno-mechanicze
 • czyszczenie strumieniowe sodą i innymi środkami
 • czyszczenie na złożu fluidalnym
 • wypalanie w piecu pyrolitycznym
 • śrutowanie

 

Najlepszą metodą, ze względu na najmniejsze zapotrzebowanie na zatrzymanie linii technologicznej, co umożliwia największe obniżenie strat jest czyszczenie suchym lodem. Wykorzystuje się tutaj granulat dwutlenku węgla. Maszyny stosowane do tego celu, wyrzucają z dużą siłą strumień przez dyszę. W ten sposób schładzają powierzchnie co powoduje, że powłoka zanieczyszczeń staje się krucha i łamliwa, co czyni ją łatwą do usunięcia.

Czyszczenie zbiorników i rurociągów

Zbiorniki przemysłoweProblemem nie jest czyszczenie małych zbiorników przemysłowych, niestety jednak często mają one bardzo dużą powierzchnie. Metoda jaką należy obrać do wyczyszczenia zbiornika ma związek ściśle z rodzajem i stopniem zabrudzenia. Najczęściej stosowana jest metoda czyszczenia za pomocą wysokich ciśnień. Odbywa się to często przy użyciu przez pracowników lin oraz technik alpinistycznych. Jest to stosowane przy zbiornikach i rurach o dużej średnicy. Pracownicy wykonujący takie zabiegi muszą mieć ukończony kurs do wykonywania pracy na wysokościach. Zbiorniki i rury o węższych średnicach czyści się za pomocą dyszy obrotowej, natomiast do tych o nieco większej średnicy wprowadza się głowicę obrotową. Metoda hydrodynamiczna wiąże się jednak z wzrostem szorstkości powierzchni i powoduje uszkodzenia w postaci rys, dlatego większość firm coraz częściej stosuje sposób chemiczno-mechaniczny.

Dozownik barwnika, dozownik grawimetryczny – zastosowanie i czyszczenie

Dozownik barwnikaDozowniki, a zwłaszcza barwnika najczęściej stosowane są w tej gałęzi przemysłu gdzie niezbędne jest nadanie tworzywu barwy. Urządzenie to podaję odpowiednią dozę barwnika, do podstawowej partii materiału. Są one wyposażone w mikroprocesowy układ sterowniczy, dzięki któremu podłączona do niego maszyna może dawać sygnał dozuje on barwnik według zaprogramowanych parametrów. Cechy, którymi powinien cechować się dobry dozownik to:

 • nachylona jednostka dozująca
 • silnik bezszczotkowy
 • układ szybkiego opróżniania w przypadku zmiany barwnika
 • elementy układu wykonane ze stali kwasoodpornej
 • czujnik pojemności zbiornikach

 

Dozowniki grawimetryczne, inaczej wagowe są stosowane wszędzie tam gdzie ważna jest dokłada dawka dozowanego składnika. Najczęściej są one stosowane w przetwórstwie tworzyw sztucznych, jako urządzenie osobne dla wtryskarek i wytłaczarek. Materiał do dozowania nie może być pylisty gdyż części składowe budowy nie są do tego przystosowane. Sterowane są one za pomocą mikroprocesora. Składnik jest odważony do odpowiedniej dawki, a następnie przelewany do komory mieszającej. Czyszczenie dozowników polega na demontażu urządzenia, a następnie elementy czyszczone są za pomocą metodą chemiczną lub na złożu fluidalnym.


Wartościowe informacje związane z tematem:

 • Labotek – strona internetowa firmy sprzedającej dozowniki barwnika i suszarki granulatu
 • 4metal.pl – portal internetowy prezentujący informacje z branży metalowej
 • AlpinJet – strona internetowa przedsiębiorstwa oferującego czyszczenie kotłów przemysłowych

 

Podsumowując temat

Odpowiednia czyszczenie umożliwia utrzymanie maszyn i urządzeń w odpowiednim stanie higienicznym. Zapewnia to wysoką jakość otrzymywanych produktów. Ma to szczególne znaczenie w przemyśle spożywczym.