Kredyty, pożyczki, a później oddłużanie firmy – spirala zadłużenia

Bardzo często zdarza się, że mniejsze lub większy firmy popadają w kłopoty finansowe, wtedy, jak sądzą ich właściciele potrzebny jest kredyt i to najlepiej tani kredyt. Takich kredytów można wziąć kilka, dopóki jesteśmy wiarygodni dla banku, dopóty bank będzie nas kredytował. Ale to bardzo niebezpieczna sytuacja możemy bowiem popaść w tzw. spiralę kredytową. Potem czeka nas w najlepszym przypadku kredyt konsolidacyjny a w najgorszym windykacja należności. Tanie kredyty kuszą ofertami, niskie stopy procentowe, długi okres spłaty, minimum formalności. Bardzo łatwo można się złapać w pułapkę.

Kredyt konsolidacyjny, czy pomaga?

Kiedy firma popadnie w kłopoty finansowe, kredyt będzie gonił kredyt nie będziemy w stanie zapanować nad sytuacją warto zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym. Kredyt konsolidacyjny pozwala na spłatę kilku kredytów firmowych i powinien być udzielony na korzystnych warunkach. Główną jego zaletą powinno być znacznie obniżenie kosztów kredytowania i pozwala na wydłużenie okresu kredytowania. Dzięki temu zmniejsza się kwota płaconych rat co może pozwolić na poprawienie płynności finansowej. Kredyt konsolidacyjny może pomóc w oddłużeniu firmy. Procedurę konsolidacji można przeprowadzić w firmie na dwa sposoby:

  • metodą uproszczoną, nie badającej zdolności kredytowej
  • metodą dochodową, wtedy zdolność kredytowania firmy liczona w oparciu o jej dochody.

Kwota kredytu konsolidacyjnego określona jest ściśle zasadami konsolidacji. Kredyt konsolidacyjny bardzo często pomaga wyjść na prostą, pod warunkiem, że za jego pomocą spłacamy zaciągnięte zadłużenie a nie przeznaczamy na bieżące wydatki a potem znów bierzemy tani kredyt.

Oddłużanie firmy

Bardzo dużo firm popada w ogromne problemy finansowe. Gdy spirala zadłużenia zaciska się coraz mocniej warto pomyśleć oddłużeniu firmy. Banki oferują odroczenie spłaty kredytu, rozłożenie spłaty na mniejsze raty, wydłużając tym samym okres kredytowania oraz obniżenie oprocentowania. Wyjątkowe sytuacje pozwalają nawet na umorzenie części lub nawet całości odsetek ewentualnie kapitału. Nawet takie instytucje jak Urząd Skarbowy czy ZUS są skłonne przyjść z pomocą zadłużonym firmom stosując różnego rodzaju umorzenia spłat. Oczywiście jest to stosowane w wyjątkowych sytuacjach. Oddłużanie firmy może nastąpić wiec na kilku poziomach – w banku, w ZUS, US lub przez bezpośrednie rozmowy z wierzycielami czyli na przykład współpracującymi z nami firmami, które są naszymi wierzycielami. Warto pamiętać, że nie ma nic gorszego niż czekanie. Warto zwrócić się do banku czy instytucji wobec, której mamy zobowiązania i uzyskać pomoc oddłużeniu.

Windykacja to ostateczność

Bardzo często dochodzi do sytuacji, że gdy firma nie spłaca swoich zobowiązań grozi jej windykacja. Najlepiej gdy sprawa zakończy się na windykacji polubownej wtedy firma ma szanse szybko spłacić długi i nie ponosić kosztów windykacji sądowej czy nawet komorniczej. Proces windykacyjny jest trudny nie tylko dla dłużnika ale i dla wierzyciela. Windykację dzielimy na etapy:

  • powstanie zobowiązania, które jest wynikiem na przykład nie płaconych faktur, ewentualnie braku płatności z pracę
  • postępowanie polubowne, to jeden z pierwszych etapów ubiegania się przez wierzycieli firmy zwrotu należnych kwot, rozłożenie ich na raty
  • postępowanie klauzulowe, którego celem jest uzyskanie przez wierzycieli klauzuli wykonalności, tytuł wykonawczy uzyskany dzięki temu stanowi podstawę do wszczęcia egzekucji prowadzonej przez komornika
  • postępowanie egzekucyjne, które rozpoczyna się w momencie złożenia wniosku do komornika, celem postępowania jest odzyskanie kwot wierzytelności.

Źródła:


Podsumowanie:

Każda sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie, zaczyna się bardzo niewinnie od taniego kredytu, potem bardzo często jest kredyt konsolidacyjny. Coraz częściej kończy się na konieczności oddłużania firmy a nawet na windykacji. Firmy windykacyjne stosują bardzo różne metody, dobrze jest jeśli działają zgodnie z obowiązującym prawem. Najlepiej jednak omijać kredyty bankowe, i te poza bankowe, aby nie mieć problemów z firmami windykacyjnymi i komornikiem.