Malarstwo na szkle – jakie farby?

Coraz częściej szukamy sobie jakiegoś nowego zajęcia kreatywnego. Spędzanie czasu przed telewizorem czy komputerem nie jest już tak zajmujące jak wydawało się wcześniej. Wiele osób zwraca się w stronę rękodzieła i zajęć twórczych. Pojawia się też coraz więcej nowych technik kreatywnych ale też odradzają się techniki tradycyjne.

Malarstwo na szkle – technika wcale nie nowa

farby do szkłaMalarstwo na szkle znane jest już od starożytności. Jednak na przestrzeni wieków technika malowania na szkle uległa znacznym zmianom. Obecnie mamy w sprzedaży szeroką ofertę różnych farb, mediów i narzędzi. Oferowane farby do szkła różnią się od siebie bazą czyli rozpuszczalnikiem na jakim są wykonane. Możemy spotkać farby do szkła na bazie wody, te zazwyczaj po dokładnym wyschnięciu należy wypalić w piekarniku. W sprzedaży dostępne są również farby wykonane na bazie alkoholu bądź innych rozpuszczalników syntetycznych. Te z kolei, zazwyczaj wymagają zabezpieczenia specjalnym werniksem. Farby do szkła mogą być transparentne lub kryjące. W zależności od tego co chcemy zdobić musimy zdecydować się na właściwy rodzaj farb. Farby transparentne sprawdzą się do wszelkiego rodzaju naczyń i powierzchni przez które będą przedostawać się promienie światła. Farby kryjące sprawdzą się do zdobienia powierzchni, przez które światło się nie przedostaje jak lustra czy na przykład kafelki.

Dzięki nowoczesnym farbom do szkła, możemy w łatwy sposób ozdobić różne przedmioty. Należy zawsze pamiętać o właściwym przygotowaniu powierzchni do malowania. Powierzchnia zawsze musi być odtłuszczona i oczyszczona z wszelkich pyłów. Jeśli będziemy pamiętać o tych kilku drobnych zasadach, z pewnością malowanie sprawi nam wiele radości, a powstałe przedmioty przez długi czas cieszyć będą nasze oczy.