Maszyny do obróbki drewna

Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że tartak, którego zadaniem jest przetwarzanie drewna w taki sposób, by służyło ono szerszemu użytkowi, potrzebne są odpowiednie maszyny. Ze względów praktycznych nie mogą być to piły, jakimi posługujemy się podczas naszych przydomowych aktywnościach.

Piły do profesjonalnego użytku

piły trakoweAby przetrzeć drewno okrągłe, zarówno iglaste jak i liściaste, na tarcicę obrzynaną lub nieobrzynaną, potrzebne są piły trakowe. Przecieranie odbywa się za pomocą jednej albo wielu pił, rozpiętych na ramie poruszającej się ruchem posuwisto zwrotnym. Ze względu na kierunek piły, rozróżnia się piły trakowe pionowe i poziome. Piły trakowe, biorąc pod uwagę ich zastosowanie, muszą być wykonywane z wysokiej jakości materiałów, a ich produkcja odbywa się przy zastosowaniu nowoczesnych technologii. Produkowane są z wysokogatunkowej stali narzędziowej, wycinane techniką laserową, co zapewnia uzyskiwanie bardzo wysokiej dokładności podziałki międzyzębnej i ułatwia w znaczący sposób ostrzenie piły. Wyróżnia się piły trakowe stellitowane, których użycie szczególnie zaleca się do cięcia drewna zmrożonego, korowanego i niekorowanego i piły trakowe chromowane, które można ponadto wykorzystać do cięcia drewna z dużą ilością żywicy. Piły trakowe charakteryzują się wysoką odpornością ostrza na występujące w drewnie zabrudzenia i wtrącenia, co sprawia, że wydłuża się ich czas pracy pomiędzy kolejnymi ostrzeniami.

W tartaku, ze względu na duże ilości przetwarzanego drewna, liczy się nie tylko sama możliwość jego przetworzenia, ale również jak najdłuższa wydajność pracy bez konieczności ostrzenia piły. Nowoczesne technologie stosowane przy wytwarzaniu piły trakowej pozwalają na ich praktyczne wykorzystanie przez długi czas.