Monety kupuję w kapslach

Kilka lat temu zacząłem kolekcjonować różnego rodzaju monety. Najpierw łapczywie kupowałem wszystko co wpadało mi w ręce. Dopiero potem zrozumiałem, że uzbierać całą kolekcję można wówczas, kiedy zawęzi się ją do wybranej kategorii monet. Na szczęście mam dobrego znajomego, który prowadzi sklep numizmatyczny. Monety kupuję u niego w specjalnych kapslach.

Kapsel chroni monetę przed niszczeniem

pojedyncze kapsle na monetyZanim zacząłem interesować się numizmatyką na poważnie zastanawiałem się do czego tak naprawdę służą te plastikowe opakowania, w których przechowuje się monety. Dopiero kiedy zacząłem rozmawiać z tym znajomym numizmatykiem dowiedziałem się, że te plastikowe opakowania nazywane są kapslami. Postanowiłem więc nabyć od niego pojedyncze kapsle na monety i w nich przechowywać swoje pierwsze monety. Były to moje początki przygody z kolekcjonowaniem monet. Dzisiaj po kilku latach wiem, że monety przechowuje się w specjalnych albumach kolekcjonerskich. Niezmiennie jednak kupuję monety zapakowane w kapsle i w ten sposób transportuje je do domu. Wówczas wiem, że moneta jest chroniona przed uszkodzeniem i szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. A to właśnie warunki atmosferyczne wpływają w głównym stopniu na stan zachowania monet. Kiedy monety przyjadą już ze mną do domu to od razu przekładam je do albumu. W każdym albumie dla każdej monety wyznaczone jest odpowiednie miejsce, więc samo uzupełnianie albumu przynosi mnóstwo radości każdemu kolekcjonerowi.

Większość kolekcjonerów jedynie kupuje monety w kapslach i w ten sposób transportuje je do domu. Później monety przekłada się do specjalnych albumów. Chyba, że jest się na początku swojej przygody z numizmatyką. Wówczas można pierwsze egzemplarze trzymać w kapslach. Monety w nich są bezpieczne i dobrze chronione.