Montaż paneli fotowoltaicznych – na dachu, po stronie południowej

W sieci krąży wiele prawd, ale też mitów na temat instalacji fotowoltaicznej oraz baterii słonecznych. Warto sprawdzać te informacje, by wiedzieć, czego się spodziewać po zamontowaniu tych nowoczesnych rozwiązań. W internecie często można znaleźć zdanie, że panele fotowoltaiczne są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na prąd w 100%.

Panele PV pokrywające 100% zapotrzebowania na prąd elektryczny

solary w korzystnej cenieRzeczywiście nie jest to mit, ale prawdziwa informacja. Oczywiście instalacja fotowoltaiczna musi zostać dobrze zaprojektowana. Chodzi tu nie tylko o ilość paneli fotowoltaicznych na dachu, ale również ich rozmieszczenie. By panele pobierały jak najwięcej energii słonecznej i zamieniały ją w energię elektryczną, powinny znajdować się po stronie południowej. Tylko wtedy panele fotowoltaiczne będą w stanie pobierać dużo promieni słonecznych, które z kolei zostaną wymienione na prąd. Z pewnością solary w korzystnej cenie można kupić u wielu producentów. Dodatkowo można starać się o różne formy finansowania takich projektów. Przeciętna polska rodzina wcale nie wykorzystuje sporo energii elektrycznej. W związku z tym panele fotowoltaiczne mogą w całości zaspokoić potrzeby takiej rodziny. Prąd pozyskany z fotowoltaiki jest w stanie z łatwością zasilać urządzenia, które znajdują się w domu. Mogą to być pralki, lodówki, telewizory, komputery, suszarki, żelazka i wiele innych.

Warto pamiętać, że prąd pozyskany z paneli fotowoltaicznych może też być wykorzystywany do zasilania oświetlenia w domu jednorodzinnym. Dzięki temu właściciele domu zaoszczędzą na rachunkach za energię elektryczną. Wykorzystanie prądu z sieci energetycznej będzie minimalne. Co więcej, prąd wytworzony przez panele można magazynować lub też sprzedawać do sieci, jeśli panele fotowoltaiczne produkują jego nadmiar, który przekracza dzienne zużycie.