Montaż szamb na terenach bez kanalizacji komunalnej

Kanalizacja komunalna nie dociera do wszystkich miejscowości. Na takich obszarach trzeba skorzystać z innych metod odprowadzania nieczystości. Można wybrać spośród montażu szamba betonowego lub przydomowej oczyszczalni. Oczyszczalnia przydomowa jest bardzo wymagająca i nie może powstać na każdym terenie.

Zalety szamb betonowych – ciężar i odporność na uszkodzenia

szamba betonowe radomZ kolei szambo można zainstalować nawet na małych działkach. Obecnie na polskim rynku montuje się dwa rodzaje szamb – plastikowe lub betonowe. Wiele czynników przemawia za skorzystaniem z szamba betonowego. Rzeczywiście jest to szambo bardzo ciężkie. Zbiornik do szamba betonowego trzeba przewieźć, a potem zamontować. Wiadomo, że zajmie się tym profesjonalna firma, ale czasem dojazd na posesję nie jest dobry (potrzebne jest miejsce dla dźwigu, który będzie w stanie umieścić zbiornik betonowy w wykopie). Takie szamba betonowe radom są jednak znacznie tańsze niż szamba plastikowe, a do tego zdecydowanie pewniejsze. Wiadomo, że szamba są dość głębokie. Czasem dno szamba dociera do wód gruntowych, ale jest bardzo blisko wody podziemnej. Nawet jeśli dojdzie do wzrostu poziomu wód gruntowych, to woda nie ma możliwości wypchać szamba betonowego na zewnątrz, ponieważ jest ono zbyt ciężkie. Dzieje się tak czasami w przypadku montażu szamba plastikowego, którego zbiornik jest bardzo lekki. Szambo betonowe jest mniej podatne na jakiekolwiek uszkodzenia.

Na porywie szamba można spokojnie zaplanować podjazd dla samochodu osobowego, a nawet parking. Szambo betonowe jest też bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego, bo nie powstają żadne pęknięcia i przecieki nieczystości na zewnątrz, do gruntu (lub co gorsza wód gruntowych). Każde szambo (niezależnie od rodzaju) trzeba regularnie opróżniać (wypompowywać). Koszt pompowania to około kilkudziesięciu złotych.