Najlepszy program do fakturowania

Prowadzenie bieżącej dokumentacji firmy często sprowadza się do wystawiania i przyjmowania faktur. Są to podstawowe dokumenty księgowe, które służą do rozliczenia firmy, ale też naliczenia należnego podatku od dochodu.

W jakim programie wystawiać faktury?

program do wystawiania fakturIstnieją dwa sposoby na wystawianie faktur zgodnych z przepisami prawa. Jeden polega na ręcznym wystawianiu faktur na specjalnych drukach akcydensowych, gdzie należy w odpowiednich miejscach wpisać wszystkie niezbędne dane. Drugi natomiast jest znacznie prostszy i wymaga jedynie wyposażenia firmy w odpowiedni program do wystawiania faktur. Zdecydowana większość przedsiębiorców wybiera oprogramowanie komputerowe, ponieważ znacznie ułatwia i przyśpiesza pracę. W takim programie można zapisać wszystkie podstawowe dane w bazie danych, które dotyczą firmy i kontrahentów. Ponadto można utworzyć dowolne towary i usługi, które w momencie wystawiania dokumentu będą zaciągane jako pozycje na fakturze. Przeważnie istnieje też kilka rodzajów numeracji i możliwość sformatowania ogólnego wyglądu dokumentu. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje jakich programów, które można za darmo ściągnąć z internetu lub wykupić w jednej z firm informatycznych, które tworzą takie rozwiązania. Oczywiście płatna wersja programu będzie znacznie bardziej rozbudowana i pozwoli na łączenie faktur z magazynem, handlem czy nawet księgowością. Jednak w małych przedsiębiorstwach, które nie generują wielu dokumentów, spokojnie się sprawdzi bezpłatna opcja programu.

W każdym programie do wystawiania faktur można wygenerować paragony, rachunki, a także korekty do nich. Są to podstawowe funkcje, które muszą w nich być. Przeważnie pozwalają też na generowanie podstawowych raportów i zestawień sprzedaży w wybranym okresie.