zaprojektowany ogród przed domem

O czym należy pamiętać gdy projektuje się ogród?

Kiedy budujemy nowy dom, zależy nam w szczególności na tym, żeby robił on również dobre wrażenie z zewnątrz. Oczywiście najważniejsze będzie jednak żeby był dla nas funkcjonalny i aby dobrze się nam w nim mieszkało. Nie można zapominać o tym, jak duże znaczenie będzie miał w tym przypadku również nasz ogród. Jak dobrze zaprojektować ogród?

Projektowanie ogrodów – na czym polega

Projektowanie ogrodów Przede wszystkim należy z całą pewnością stwierdzić, że projektowanie ogrodów to nie tylko wybranie ładnych roślin i dodatków. Trzeba wyróżnić w tworzeniu projektu ogrodu kilka decydujących etapów, dzięki którym możliwe jest powstanie dobrze funkcjonującego i pięknego ogrodu. Jeśli zdecydujemy się na wynajęcie profesjonalnej firmy, chociażby ze śląska, która w swojej ofercie ma zakładanie ogrodów z całą pewnością możemy być spokojni o swój przyszły ogród. Projektanci zieleni działają zazwyczaj według określonych schematów i przechodzą przez poszczególne etapy. W pierwszym etapie projektant musi przeprowadzić inwentaryzację terenu. Oczywiście jeśli wyrazimy na to zgodę będzie wykonywał również dokumentację fotograficzną. Musi w tym etapie opisać i określić wszystkie elementy, które tworzą działkę. Po przeprowadzeniu oględzin, sporządza on analizę. W zależności od tego jakiego rodzaju projekt wykonuje, może sporządzić analizę w czterech formach:

  • funkcjonalnej,
  • kompozycyjnej,
  • warunków środowiskowych,
  • historyczno-kulturowej.

W przypadku projektowania ogrodów prywatnych z całą pewnością najczęściej wykorzystuje się trzy pierwsze analizy. Wykonanie analizy historycznej będzie jak najbardziej zbędne. Kolejny etap to przeprowadzenie konsultacji z klientem. Projektant wykonuje zarys potrzeb i oczekiwań klienta nanosząc odpowiednie dane na mapę próbną. Następnie przedstawia się klientowi próbny projekt, tak zwany szkic koncepcyjny. Jest to przedstawienie ogrodu z góry, gdzie widoczne są wszystkie zastosowane rozwiązania. Na samym końcu następuje przedstawienie końcowego, bardzo szczegółowego projektu i odbiór. Na tym etapie klient może poprosić o podsumowanie finansowe wykonania całości ogrodu i oczywiście może zatrudnić do tego daną firmę.

Szambo plastikowe – dodatkowy element ogrodu

zbiornik na nawozy RSMPrzy projektowaniu ogrodu, nie można również zapominać o zastosowaniu rozwiązań niezwykle praktycznych. Jeśli nie mamy dostępu do kanalizacji miejskiej, z cała pewnością w projekcie będzie trzeba uwzględnić miejsce na szambo. Oczywiście miejsce musimy uzgodnić z projektantem, wybierze on najlepszą lokalizacje zarówno ze względu na naszą wygodę jak i na uwarunkowania powierzchniowe. Jednak przy zakładaniu szamba, powinniśmy zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Przede wszystkim musimy zastanowić się czy szambo przez nas montowane to będzie szambo plastikowe czy może wolimy je wymurować. Jeśli chodzi o aspekty ekologiczne oraz o własną wygodę z całą pewnością lepiej będzie wybrać zbiornik plastikowy. Będzie on gwarantował większą szczelność, co da większą pewność spełniania wymogów. Warto również wziąć pod uwagę bardziej nowoczesne rozwiązanie, jakim jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Oczywiście będzie ona również umieszczona tak jak szambo pod ziemią, również w formie plastikowego zbiornika. Duża różnica będzie polegała na tym, że nie będzie na nas spoczywał obowiązek regularnego wywozu nieczystości przez wóz asenizacyjny do pobliskiej oczyszczalni ścieków. Zaletą posiadania takiego rodzaju oczyszczalnie będzie również fakt, że wodę z oczyszczalni będziemy mogli ponownie wykorzystać, na przykład do podlewania ogrodu.

Ogrodzenie gabionowe i inne jego rodzaje

gabionyDopełnieniem całości będzie zdecydowanie ogrodzenie. Jeśli zlecamy projektowanie ogrodu, warto wspomnieć o tym, że interesuje nas również zaprojektowanie umieszczenia ogrodzenia i wybór jego rodzaju. Prace zakładania ogrodu z całą pewnością zaczną się właśnie od postawienia ogrodzenia. Dość nowoczesnym rozwiązaniem okazują się być ogrodzenia gabionowe. Jednak niekoniecznie są one zgodne z estetyką każdego z nas. Gabiony są również drogim rozwiązaniem, dlatego musielibyśmy poświęcić sporo czasu, aby znaleźć firmę, które wykona je tanio. Dlatego właśnie częściej ludzie decydują się na bardziej standardowe rodzaje ogrodzeń, jak ogrodzenie panelowe czy też metalowe. Wybór będzie zależał od naszych oczekiwań pod względem estetycznym, jak i również pod względem funkcjonalnym. Wybrane przez nas ogrodzenie ma zdobić i służyć.


Więcej o projektowaniu ogrodów można znaleźć na:


Podsumowanie

Przy projektowaniu ogrodu z całą pewnością musimy pamiętać o wielu kwestiach. Jeśli nie jesteśmy pewni swojej koncepcji warto skonsultować wybór z projektantem, który pomoże dostosować wszystkie pomysły również pod względem funkcjonalnym.