sezamkowe

O czym należy pamiętać wyposażając przedszkole

Jako, że Polska od pewnego czasu przeżywa prawdziwe baby boom, to coraz częściej powstają prywatne i publiczne przedszkola, które jakby nie było, patrząc na obecnie realia są całkiem dobrym pomysłem na własny biznes. O czym należy pamiętać zakładając własne przedszkole i jak należy je wyposażyć, by było funkcjonalne, bezpieczne i by cieszyło się dużym zainteresowaniem rodziców?

Przedszkole – jak założyć?

PrzedszkoleW świetle prawa przedszkole w Polsce może prowadzić każda osoba fizyczna, czyli każdy obywatel, który ukończył 18 lat i zarejestrował swoją działalność, co więcej taka osoba nie musi posiadać wykształcenia pedagogicznego, jednak jest ono zobowiązana do zatrudnienia osób posiadających takie przygotowanie, które będą nad dziećmi sprawować opiekę i prowadzić zajęcia. Dodatkowo chcąc założyć przedszkole należy spełnić szereg wymogów formalnych odnośnie obiektu, w którym przedszkole ma być prowadzone, które jako, że w grę wchodzi tu opieka nad dziećmi są dość restrykcyjne. Co za tym idzie trzeba spełnić wymaganie sanitarne, odnośnie bezpieczeństwa, przystosowana lokalu itd. Tym co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o formalną stronę zakładanie przedszkola jest także fakt, ze na rozruch takiej działalności można uzyskać dotacje.

Jak urządzić przedszkole? Meble dziecięce, drewniane zabawki dla dzieci

PrzedszkoleUrządzenie przedszkola jest bardzo istotnym elementem, jeśli chodzi o zakładanie przedszkole, ponieważ nie tylko przedszkole ma dobrze wyglądać, ale przede wszystkim powinno być ono tak urządzone by wspierało rozwój dziecka i by była to przestrzeń całkowicie bezpieczna. Jakie zatem rozwiązania sprawdzą się w tym przypadku? Jeśli chodzi o wpieranie rozwoju, to głównie chodzi o to by przestrzeń była tak urządzona, aby oddziaływała na różne zmysły dziecka i pobudzała je, czyli mowa tutaj o meblach w różnych kolorach, o różnym kształcie. Dodatkowo także w pomieszczeniu powinny znajdować się przedmioty o różnej fakturze, na przykład drewniana szafa, plastikowa komoda i pluszowy miękki dywan, taka różnorodność właśnie pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Pamiętajmy jednak o tym, by wszystkie meble i przedmioty znajdujące się w pomieszczeni było dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci uczących się w przedszkolu. Podobnie jest z zabawkami, nie wybierajmy tylko tych które stygmatyzują dzieci, czyli lalki i samochodziki, ale zabawki dla wszystkich dzieci, które wspierają ich rozwój, jak choćby koordynacje na linii oko-ręką, czyli na przykład drewniane klocki. Dodatkowo klocki wykonane z drewna są całkowicie bezpieczne, a to czy zabawki są bezpieczne jest tym na co przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę. A jakie jeszcze zabawki dobrze sprawdzą się w przedszkolu?

Zabawki wspierające rozwój – gry interaktywne dla dzieci, drewniana układanka, puzzle

ZabawkiJeśli chodzi o zabawki jakie mają znaleźć się na stanie przedszkola, to przede wszystkim powinny być to tak zwane zabawki progresywne, czyli takie które wspierają rozwój dziecka i wspomagają je w tym. Co za tym idzie w przedszkolu powinny być takie zabawki jak:

  • gry interaktywne dla dzieci,
  • drewniane układanki,
  • duże puzzle (kostki),
  • gry zręcznościowe,
  • piłki.

Oczywiście to nie wszystko, bo nie ma tu na przykład mowy o takich podstawach jak kolorowanki, kredki, czyli przyrządu do rysowania, które jakby nie było jest jednym z ulubionych zajęć dzieci. To jakie konkretnie zabawki znajdą się na terenie przedszkole zależy też w dużej mierze od jego specyfiki, a także i tego jakie dzieci będę do niego uczęszczać i jakie będą miały one potrzeby. Tym o czym należy jednak przede wszystkim pamiętać jest to, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę i należy to, zwłaszcza w przedszkolu, wykorzystać.


Więcej o wyposażeniu przedszkola można znaleźć na:


Podsumowując temat

Urządzając przedszkole należy pamiętać o tym, że powinna być to przestrzeń bezpieczna, dostosowana do potrzeb dzieci i ich możliwości. Powinno być to miejsce, w którym dzieci mogą się dogodnie rozwijać i uczyć, więc urządzając je trzeba dobierać takie rozwiązania które temu sprzyjają.