Obróbka metalu – ciecie laserem i strumieniem wody

Montaż rynien, krycie i konserwacja dachów oraz obróbki blacharskie wykonuje się dzisiaj z zastosowaniem najnowszych technologii. Elementy metalowe powstają przy użyciu takich technik jak cięcie laserem, cięcie gilotynowe, oraz cięcie strumieniem wody. Cięcie gilotynowe to najbardziej tradycyjna metoda obróbki blachy, która umożliwia tworzenie prostych kształtów. Tego rodzaju prace wykonywane są przez specjalistyczne i w pełni zautomatyzowane maszyny, które gwarantują dużą precyzję cięcia nieskomplikowanych wzorów i elementów. Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem, wykorzystującym gorący promień wiązki laserowej jest cięcie laserem. Technika ta pozwala na realizację bardziej zróżnicowanych i precyzyjnych cięć. Do kształtowania materiałów trudno obrabialnych stosuje się technologię Waterjet, która sprawdza się nawet przy wykonywaniu elementów ze stali, tworzyw sztucznych i gumy.

 

drill-444475_640Obróbki blacharskie

Pokrycia dachowe składają się z elementów o różnej budowie. Odpowiednia konstrukcja dachu zabezpiecza budynek przed przeciekaniem, gwarantuje funkcjonalne użytkowanie obiektu, a także pełni funkcję estetyczną.

Usługi blacharskie związane są z produkcją akcesoriów dachowych, takich jak:

  • dachówki blaszane,
  • bariery przeciwśniegowe,
  • kominki wentylacyjne,
  • rynny.

angle-grinder-429757_640Blachodachówka jest eleganckim i trwałym rodzajem pokrycia dachowego, które sprawdza się nawet w przypadku dużych nachyleń i spadów. Łączy w sobie tradycyjny wygląd i nowoczesną technologię. Używana jest przy budowie domów jedno i wielorodzinnych, budynków gospodarczych i obiektów użyteczności publicznej. Dachówki blaszane wykonuje się z blachy dwustronnie ocynkowanej, powlekanej kilkoma warstwami lakieru, co gwarantuje wytrzymałość i odporność na działanie niszczących czynników zewnętrznych. Blacha tego rodzaju jest jednym z najlżejszych materiałów dekarskich dostępnych na rynku, przez co nie wymaga dodatkowego wzmacniania więźby dachowej. Ważnym aspektem pokrycia dachu jest system odprowadzania wód opadowych. Na rynku dostępne są rynny PCV, miedziane oraz blaszane, wykonane z blachy ocynkowanej lub tytanowo-cynkowej. Nowoczesne systemy rynnowe składają się z idealnie dopasowanych do siebie elementów, co powoduje, że ich montaż jest łatwy i szybki, a całość konstrukcji wykonana jest precyzyjnie i solidnie.

 

construction-642616_640Waterjet – cięcie strumieniem wody

Waterjet to technologia cięcia wykorzystująca strumień wody o bardzo wysokim ciśnieniu. Umożliwia ona obróbkę różnych typów stali, metali kolorowych i ich stopów, kamienia, ceramiki, tworzyw sztucznych, szkła, gumy i płyt drewnopochodnych. Podstawową zaletą tej metody jest bardzo niska temperatura cięcia, która pozwala na wycinanie skomplikowanych kształtów i nie powoduje uszkodzeń krawędzi. Waterjet nadaje się do prac na materiale o różnych parametrach – począwszy od cienkich folii, skończywszy na warstwach o grubości nawet 20 cm. Wykorzystanie strumienia wody jest rozwiązaniem odpowiednim jeżeli oczekuje się efektów wysokiej jakości, a materiał podatny jest na obciążenia termiczne, chemiczne i mechaniczne. Ten sposób obróbki metalu stanowi konkurencyjną alternatywę dla innych technologii, takich jak cięcie laserem lub plazmą, które w przypadku niektórych surowców okazują się inwazyjne lub mało dokładne.

 


 

 

laser-39097_640Źródła:

 


 

 

construction-681554_640Zalety i wady Waterjet

Do podstawowych zalet metody Waterjet należą: wysoki stopień precyzji, duże tempo wykonywania prac, brak odkształceń na powierzchni materiału oraz brak odprysków. Ponadto cięcie strumieniem wody jest przyjazne dla środowiska, a także mniej kosztowne od pozostałych metod. Elementy, które wykonywane są z użyciem technologii Waterjet to między innymi części mechanizmów zębatkowych oraz elementy dekoracyjne ze szkła i kamienia.