Ogrzewanie i chłodnictwo – nowoczesne urządzenia do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń

ethanol-burner-401695_640Odpowiednia temperatura – ważna dla pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych

Aby utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, trzeba wykorzystać specjalne urządzenia i systemy techniczne. Duży postęp technologiczny w tym zakresie spowodował, że rozwiązania te są już szeroko dostępne dla każdego, w przystępnej cenie. Odpowiednia temperatura jest ważna w pomieszczeniach mieszkalnych w okresie letnim i zimowym. Pozwala na zminimalizowanie negatywnego wpływu temperatury na zdrowie i samopoczucie. Również w biznesie ważne jest zachowanie odpowiedniej temperatury. Chodzi tutaj zarówno o pomieszczenia biurowe, jak i pomieszczenia o charakterze magazynowym czy sklepowym, przy przechowywaniu specyficznych materiałów i towarów, tak by jak najdłużej zachowały one swoją wysoką jakość. Wśród urządzeń o charakterze ogrzewającym i chłodzącym, warto w pierwszej kolejności wspomnieć o pompach ciepła.

heating-463904_640Pompy ciepła – czym są, jakie działają i ile to kosztuje?

Pompa ciepła to specjalne urządzenie zaopatrzone w sprężarkę, które pozyskuje energię cieplną z naturalnych źródeł energii, jak ziemia, powietrze czy woda. Pompa do swojego działania potrzebuje jedynie prądu. W trakcie zimy, energia cieplna jest pozyskiwana poprzez transportowanie ciepła. Latem urządzenie to działa na odwrotnej zasadzie zapewniając w pomieszczeniach, które obsługuje przyjemny chłód.

Początkowy koszt montażu pompy ciepła jest dość wysoki (jej ceny rozpoczynają się od ok. 25.000-30.000 zł i należy doliczyć do tego montaż w cenie średnio 2.000-4.000 zł), ale jest to inwestycja, która dość szybko może się zwrócić. Jest to możliwe dzięki temu, że pompy ciepła są urządzeniami zaawansowanymi technologiczne, które pozwalają w stosunku do innych źródeł ogrzewania, zmniejszyć miesięcznie koszty z tego tytułu nawet 3-krotnie. Dodatkowo pompa ciepła jest produktem przyjaznym dla środowiska, ponieważ wytwarza energię cieplną z naturalnych źródeł.

To nowoczesne urządzenie ze względu na wysoki stopień zaawansowania technologicznego jest dobrym rozwiązaniem do ogrzewania nowo wybudowanych budynków. Chodzi tutaj o odpowiednie dopasowanie go do konkretnej lokalizacji, tak by jak najlepiej wykonywało swoją pracę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, ale także dla nowych obiektów firmowych.

air-conditioning-233953_640Urządzenia i systemy chłodnicze – rozwiązania w zakresie klimatyzacji i magazynowania

Nowoczesne systemy chłodzenia pomieszczeń i urządzenia chłodnicze to podstawa działania wielu przedsiębiorstw, w szczególności tych z branży spożywczej. Brak odpowiednio chłodzącego towary i niezawodnego systemu powodowałby duże straty dla firmy. Centralne systemy chłodnicze to systemy obejmujące szereg urządzeń połączonych ze sobą szeregiem rur i zaworów umożliwiających utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury w konkretnej lokalizacji. Ich budowa jest co prawda kosztowna, gdyż każdorazowo system jest dostosowany do specyfiki pomieszczenia, w którym będzie wykonywał swoją pracę, jednak oszczędności, które dają w toku wykonywania swojej pracy pozwalają bardzo szybko zwrócić poniesione nakłady finansowe.

Jeśli chodzi o klimatyzację pomieszczeń, jednym z tańszych rozwiązań są klimatyzatory ścienne. Podłączone do agregatu znajdującego się na zewnątrz budynku, dzięki intuicyjnemu interfejsowi i łatwości sterowania nimi, pozwalają w łatwy sposób osiągnąć optymalną temperaturę dla danego pomieszczenia. Bardziej zaawansowane systemy klimatyzacji obejmują już natomiast całą sieć klimatyzatorów rozprowadzonych dzięki systemowi rur i otworów wylotowych. Pozwala to obsługiwać już cały budynek lub jego określone piętra. Są to jednak rozwiązania nieco bardziej kosztowne, doskonałe dla nieco większych firm.

 


 

 

house-150379_640Źródła artykułu:

 


 

 

fan-57274_640Urządzenia chłodzenia:

  • Agregaty chłodnicze
  • Drzwi chłodnicze
  • Komory chłodnicze
  • Monobloki chłodnicze
  • Klimatyzacja

 

stove-575997_640Urządzenia grzewcze:

  • Pompy ciepła
  • Grzejniki
  • Kotły gazowe
  • Piece węglowe
  • Wymienniki ciepła