Opiekunki bez języka obcego

Bywa, że osoby w wieku około emerytalnym, na parę lat przed ustawowym przejściem na emeryturę zostają zwolnione. W takim wieku ciężko jest znaleźć godną pracę, więc zaczynają jej szukać za granicami kraju, najczęściej jako opieka.

Wymagania względem opiekunek w Niemczech

opiekunka bez znajomości języka niemieckiegoPracę u naszego sąsiada możemy znaleźć na własną rękę, lub przez biuro pośrednictwa pracy. Druga opcja jest zdecydowanie lepsza, bo daje gwarancję stałej wypłaty, podpisania umowy i pewnych warunków pracy. Jednak minusem jest to, że w związku z podatkami i ubezpieczeniem pobieranym z wynagrodzenia, oraz prowizją dla biura, zarobimy około piętnastu – dwudziestu procent mniej. Wymagania co do osób chcących się opiekować starszą osobą w Niemczech są mniej więcej wszędzie takie same. Konieczne jest wykazywanie się empatią, chęcią niesienia pomocy starszym i słabszym ludziom, oraz dobrze jest mieć doświadczenie i jakieś referencje dotyczące poprzedniego zatrudnienia. Opiekunka bez znajomości języka niemieckiego też może liczyć na nieco mniejsze pieniądze, gdyż sporo osób wymaga chociaż podstaw tego języka. Ważna jest swobodna komunikacja z osobą podopieczną, choć nie jest to warunek bezwzględny. Języka można się dość szybko nauczyć, bo przebywamy cały czas z osobami obcojęzycznymi i w naturalny sposób się osłuchamy chociażby akcentu niemieckiego. Praca jako opiekunka najczęściej wiąże się z koniecznością mieszkania zagranicą przez okres kilku, maksymalnie kilkunastu tygodni. Po  tym czasie wracamy do kraju i w każdej chwili możemy pojechać ponownie.

Pracując jako opiekunka w Niemczech, możemy zarobić miesięcznie nawet trzy razy więcej niż w Polsce. Taka możliwość jest kusząca dla wielu osób, które z różnych powodów nie mogą znaleźć racy w kraju, lub potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki.