Transport maszyny budowlanej

Organizacja transportu maszyn budowlanych i ogrodzenia terenu budowy

Przed przystąpieniem do każdej budowy należy odpowiednio przygotować teren budowy. Przygotowaniem planu takie zagospodarowania powinien zająć się kierownik budowy. Nie można zapominać o ogrodzeni, wejściach na budowę, jak i miejscach składowania materiałów oraz maszyn budowlanych.

Jak transportować maszyny budowlane?

Transport maszyn budowlanychJednak maszyny na tej budowie powinny się najpierw znaleźć. W przypadku małych maszyn, jak na przykład betoniarka nie ma najmniejszego problemu. Jednak jeśli przejdziemy do większych to już mogą zacząć się schody. Problemu nie ma jeśli dana maszyna posiada podwozie kołowe, gdyż może sama dotrzeć na teren budowy. Jednak i takie maszyny bardzo często są korzystają ze specjalnej usługi jaka jest transport maszyn. Kujawsko – pomorskie jest regionem gdzie znajdziemy bardzo dużą ilość firm oferujących takie usługi. Także na runku istnieje duża liczba firm, które oferują usługi koparko ładowarką, a także transport takiej maszyny na teren jej pracy. Transportu także wymagają maszyny, które poruszają się na podwoziu gąsienicowym, ponieważ takie pojazdy nie mogą poruszać się drogami publicznymi. Do transportu maszyn budowlanych wykorzystuje się:

  • ciężarówki,
  • ciężarówki z naczepami,
  • transport HDS,
  • holowanie

Podczas transportu każdej maszyny budowlanej należy ją odpowiednio zabezpieczyć przed przemieszczaniem się. Wykonuje się to najczęściej przy pomocy specjalnych pasów. Źle wykonane zabezpieczenie może stwarzać zagrożenie zarówno dla kierowcy, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Samochód, wraz z ładunkiem nie może przekraczać czterech metrów, poza tym wszystkie wystające elementy powinny zostać oznakowane. Bardzo często transport maszyn budowlanych jest pilotowany.

Ogrodzenia panelowe i siatki ogrodzeniowe

Ogrodzenie z siatkiOgrodzenie budowy jest bardzo ważną częścią jej prowadzenia. To ona ma zabezpieczać przed zagrożeniem przechodniów, jak i przed dostaniem się osób niepowołanych na teren budowy. Ogrodzenie budowy powinno mieć przynajmniej półtora meta wysokości i powinno być zamontowane w sposób trwały oraz stabilny. Bardzo dobrze te cechy spełniają ogrodzenia panelowe oraz ogrodzenia modułowe. Ogrodzenia takie układa się z elementów już gotowych, czyli panela, który umieszcza się w stópce betonowej, czasem także wykonuje się zastrzały. Ogrodzenia modułowe mogą być ażurowe lub pełne. Ogrodzenia panelowe ażurowe najczęściej stosuje się wszędzie tam gdzie potrzebna jest dobra widoczność, szczególnie jeśli budowa znajduje się przy ruchliwej drodze. Ogrodzenia modułowe są bardzo mobilne, jeśli chcemy zmienić ich położenie, wystarczy je przestawić. Dlatego takie typy ogrodzeń bardzo dobrze nadają się na ogrodzenia tymczasowe budowy.

Czy można ogrodzić budowę siatką?

Siatka ogrodzeniowaCzasem, jeśli budowa jest znajduje się na dużym obszarze stosuje się tymczasowe ogrodzenie z siatki. Ogrodzenie takie bardzo łatwo się montuje. Wystarczy wkopać słupki, które najczęściej wykonuje się z bali drewnianych, a następnie rozwinąć siatkę oraz ją przymocować do słupków, przy pomocy drutów lub gwoździ. Podczas rozwijania należy od razu naciągać siatkę. Sitaki ogrodzeniowe stosuje się na budowach, jednak nie jest to dobre zabezpieczenie przed potencjalnymi złodziejami, którzy bez problemu rozetną taką siatkę. Poza tym jeśli siatka nie jest odpowiednio ocynkowana to w szybki sposób ulega korozji, co może powodować dziury w ogrodzeniu budowy.

 


Ciekawe informacje dotyczące tematu są dostępne na:

  • Sotex – strona internetowa dystrybutora siatek ogrodzeniowych i cieniujących
  • Budownictwo.org – serwis internetowy przybliżający zagadnienia budowlane
  • Zielińscy Transport – witryna internetowa firmy z woj. kujawsko pomorskiego oferującej transport maszyn budowlanych

Podsumowanie zagadnień

Aspekt ogrodzenia budowy jak i transportu maszyn na nią jest bardzo ważny. Każde prace budowlane powinny rozpocząć się od ogrodzenia placu, gdzie będą wykonywane dane roboty. Poza tym bez maszyn nie ma budowy, a więc zajęcie się odpowiednim ich transportem jest także bardzo ważne.