Otwieramy przedszkole – meble i akcesoria dla dzieci

Wyposażenie przedszkola to spore wyzwanie, ponieważ musi ono zostać stworzone przede wszystkim z myślą o potrzebach dzieci, a także o ich bezpieczeństwie. W tym celu należy przede wszystkim dobrze przemyśleć wybór wszystkich mebli, akcesoriów oraz zabawek, które się tam znajdą.

 

meble dla dzieci2Meble dla dzieci

Warto pamiętać o tym, że meble dziecięce, także te wykorzystywane w szkołach oraz przedszkolach powinny posiadać odpowiednie atesty. Atesty są gwarancję tego, że meble zostały wykonane z należytą starannością, wykorzystano do ich produkcji odpowiednie materiały oraz mogą być bezpiecznie wykorzystywane przez dzieci. Meble nie powinny w miarę możliwości mieć żadnych ostrych kantów. Jeśli w sali znajdują się jakieś wysokie szafki lub półki, trzeba zatroszczyć się o to, żeby były stabilne, nie mogą się przewrócić, ani nie powinny spadać z nich żadne rzeczy.

 

Co powinno znaleźć się w sali przedszkolnej?

Oczywiście odpowiednio dużo miejsca do zabawy. Dzieci lubią różnego rodzaju zabawy ruchowe, na przykład grę w berka, dlatego sala powinna być przestronna. Po drugie oczywiście konieczne są różne szafki i półki na zabawki. Powinny być one dostępne dla dzieci, tak żeby maluchy mogły z nich swobodnie korzystać i brać zabawki, ale także odkładać je na miejsce i sprzątać po skończeniu zabawy. Jeśli w sali znajdują się przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie dla dzieci, na przykład ostre nożyczki, czy klej, powinny znajdować się poza ich zasięgiem, na wysokich półkach lub w zamykanych na klucz szufladach. Dobrze wyposażone przedszkole powinno być więc miejscem, gdzie dzieci mogą się swobodnie bawić bez obawy o ich bezpieczeństwo.

 

zabawkiZabawki

Takie same wymagania muszą spełniać również zabawki, które znajdą się w przedszkolu. Zabawki dla najmłodszych, podobnie jak odzież niemowlęca, muszą być przede wszystkim wykonane z odpowiednich materiałów i dobrze zaprojektowane. Warto pamiętać, że w przedszkolu często znajduje się wiele dzieci i opiekunowie nie zawsze są w stanie pilnować przez cały czas każdego malucha. Dlatego zabawki nie mogą zawierać żadnych elementów, które można połknąć lub którymi można się skaleczyć. Jednocześnie powinny być one dopasowane do wieku dzieci, które będą przebywać w przedszkolu. Warto jest zainwestować w różne zabawki, które będą pobudzać kreatywne myślenie. Bardzo dobrym rozwiązaniem są na przykład duże, drewniane klocki. Są wykonane z naturalnego, ekologicznego materiału, nie mają ostrych krawędzi i dają dzieciom bardzo dużo możliwości kreatywnej zabawy. Warto także kupić zabawi, które będą umożliwiały dzieciom wspólną zabawę i interakcje. Oczywiście trzeba także pamiętać o trwałości. Zabawki w przedszkolu będą intensywnie używane przez wiele dzieci, dlatego nie mogą zbyt łatwo ulec zniszczeniu, czy zabrudzeniu.

 

meble dla dzieciStoliki i krzesła

W każdym przedszkolu powinny znaleźć się również stoliki i krzesła, przy których dzieci mogą jeść lub bawić się, na przykład rysując lub wykonując inne prace plastyczne. Stoliki i krzesła muszą być dopasowane głównie do wzrostu dzieci, tak żeby były dla nich wygodne. Inne bardzo potrzebne elementy to także wyposażenie szatni. Maluchy muszą mieć możliwość zostawienia gdzieś kurtek w chłodniejsze dni. Wieszaki również muszą być dopasowane do ich wzrostu i powinny im umożliwiać swobodne wieszanie okryć. Duże znaczenie pod względem praktycznym ma także wyposażenie łazienki oraz toalety. Te pomieszczenia muszą być przede wszystkim funkcjonalne dla maluchów i umożliwiać im wygodne skorzystanie z toalety oraz umycie rąk. W środku powinny znajdować się między innymi wieszaczki na ręczniki.

 

SamsungKolorowe wnętrza

Urządzając przedszkole nie można także oczywiście zapomnieć o stronie estetycznej wyposażenia. W końcu jest to miejsce przeznaczone dla małych dzieci, w którym powinny spędzać czas w przyjemny sposób. Dlatego wnętrze przedszkola powinno być nie tylko bezpieczne, ale także wesołe i kolorowe. Oczywiście nie można przesadzać, ale kolorowe szuflady czy różne wesołe dekoracje na pewno uprzyjemnią dzieciom czas spędzony w przedszkolu. Ściany można pomalować na przyjemny kolor, na przykład żółty. Estetyka wnętrza ma spore znaczenie i często może przekonać rodziców do skorzystania z oferty konkretnej placówki, dlatego warto poświęcić odpowiednią uwagę wyglądowi sal.

Dobrze urządzone i wyposażone przedszkole musi być więc miejscem bezpiecznym dla dzieci, ale powinno im również umożliwiać zabawę i przyjemne spędzanie czasu z rówieśnikami. Szukając mebli do przedszkola trzeba zwrócić uwagę na ich trwałość, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo, ale także na estetykę.

 


 

zabawkaInformacje i porady:

 


 

dzieciPodstawowe wyposażenie przedszkola:

  • Atestowane meble
  • Zabawki
  • Ozdoby
  • Miejsce na leżakowanie
  • Odpowiednio wyposażona łazienka i toaleta