Panel słoneczny

Panele słoneczne sposobem na pozyskanie darmowej energii

W czasach, gdzie ceny energii elektrycznej stale rosną coraz więcej osób poszukuje tańszej alternatywy, która pozwoliłaby im zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach za prąd. Ciekawym i skutecznym rozwiązaniem tego problemu mogą być rozwiązania z zakresu fotowoltaiki. Choć systemu te stosuje się już od dobrych kilku lat, to nadal wykorzystanie energii słonecznej w Polsce jest niewielkie. Dlatego przedstawiamy kilka faktów na temat fotowoltaiki i możliwości wykorzystania jej osiągnięć.

Fotowoltaika – podstawowe informacje

Bateria słoneczna, fotowoltaikaW ogólnym rozumieniu fotowoltaika jest jedną z dziedzin naukowych, która zajmuje się takimi zagadnieniami jak przetwarzanie światła słonecznego na energie elektryczną przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Co za tym idzie nie tyle sama fotowoltaika, co jej rozwiązania, znajdują coraz częściej zastosowanie w domach jednorodzinnych. Zaletą rozwiązań z zakresu fotowoltaiki jest nie tylko to, że pozwalają one uniezależnić się od krajowego dostawcy prądu, ale także i to, że jest to ekologiczne rozwiązanie, a jakby nie było ekologia w ostatnim czasie zdecydowanie zyskała na znaczeniu.

Panele fotowoltaiczne – podstawa działania

Panel słonecznyNajważniejszym elementem instalacji słonecznej są panele fotowoltaiczne. Czym one w rzeczywistości są? W gruncie rzeczy są to półprzewodniki, w których następuje przemiana energii słonecznej w energie elektryczną. Przemiana ta jest wynikiem zjawiska fotowoltaicznego. Same panele produkuje się zwykle z materiałów półprzewodnikowych, zwykle materiałami tymi są takie surowice jak krzem, german, selen. Od tego jaka jest powierzchnia takiego panelu fotowoltaicznego i tego z jakiego materiału został on wykonany zależny jego wydajność, czyli to ile prądy będzie on w trakcie doby w stanie wytworzyć.

Instalacja słoneczna – panele słoneczne i ich wydajność

Instalacja słonecznaWprawdzie osiągnięcia z dziedziny fotowoltaiki są coraz bardziej znane to jednak ich wykorzystanie w Polsce jest nadal stosunkowo nie wielkie, Skąd to może się brać? W dużej mierze fakt ten, może wynikać z braku odpowiedniej wiedzy na temat instalacji solarnych. Instalacje tego typu zwykle montuje się na dachu od jego południowej strony, choć jeśli nie ma takiej możliwości instalacja może być także wolno stojąca na terenie posesji w dowolnym miejscu. Wiele osób obawia się o wydajność takiego systemu. Kluczem do jego prawidłowego działania jest to by odpowiednio dobrać powierzchnię paneli do zapotrzebowania na energie elektryczną domu. Często także są zastrzeżenia typy, co z instalacją kiedy jest pochmurny dzień. Wbrew powszechnej opinii, promieniowanie słoneczne jest także obecne i w dni, w których nie ma bezpośredniego słońca i być może rzeczywiście ilość wytworzonej wówczas energii jest mniejsza, jednak na pewno nie jest ona zerowa i o to nie trzeba się obawiać. Ważne jest natomiast to, by montując taką instalację popamiętać o tym, że nic słońca nie może zasłaniać to znaczy, że w pobliżu dachu, na którym mają znajdować się panele nie może być innych wyższych budynków czy też wysokich drzew, które przesłonią słońce, ponieważ to zdecydowanie wpłynie na efektywność instalacji.

Baterie słoneczne – czy są wstanie pokryć całe zapotrzebowanie domu?

Podstawowe pytanie, jeśli chodzi o instalacje solarne brzmi, czy są one wystarczające by pokryć całe zapotrzebowanie domu na energie elektryczną. Tak naprawdę zależy to od kilku czynników, a co za tym idzie odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta. Jakie czynniki trzeba w takim wypadku brać pod uwagę? Trzeba tu uwzględnić takie jak:

  • zapotrzebowanie domu na energie elektryczną
  • powierzchnia ogniw fotowoltaicznych
  • strefa klimatyczna

Od tych wszystkich elementów zależy to czy instalacja w pełni zaspokoi potrzeby energetyczne domu.


 

Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronach:


 

Podsumowując:

Instalacja solarne to dobra alternatywa dla tradycyjnego źródła prądu, które jakby nie było z roku na rok jest coraz droższe. Może i koszta inwestycyjne są dość wysokie, jednak w późniejszym czasie mamy właściwie darmową energię, dlatego jest to rozwiązanie warte rozważenia.