Po czym poznać dobrego fotografa ślubnego?

Wybór fotografa na ślub to bardzo trudna decyzja do podjęcia dla przyszłych małżonków. To kogo ostatecznie wybiorą zadecyduje o tym jakiej jakości będą ich pamiątki ślubne. Przedstawicieli tej branży na rynku znajduje się bardzo wielu, jak jednak wybrać tego właściwego specjalistę. Jakie cechy świadczą o tym, że to jest dobry fotograf i na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

Fotograf – fachowiec i artysta

ślub w plenerze śląskNa to czy ktoś jest dobrym fotografem składa się wiele cech. Znajomość technik to oczywiście podstawa. Specjalista w tej branży powinien znać nie tylko techniki wykonywania zdjęć, ale także oferować różne metody przeprowadzenia sesji zdjęciowej. Tym co świadczy o profesjonalizmie takiej osoby jest także sprzęt. Powinien on być renomowanej firmy, należący do czołówki wśród aparatów przeznaczonych do zawodowej fotografii. Aspekty techniczne nie są jednak tylko tym co świadczy o tym, czy dany fotograf jest zły, czy dobry w tym co robi. Fotografia, zwłaszcza ta ślubna, to forma sztuki, dlatego dobry fotograf musi być także artystą. Musi on posiadać zmysł piękna i duże poczucie estetyki, co pozwala mu na tworzenie niesamowitych zdjęć i uchwycenie na nich chwil i uczuć niemal niedostrzegalnych dla innych. Ostatnim elementem, który może świadczyć o tym, z jakim fotografem mamy do czynienia, jest jego osobowość. Tym co wyróżnia dobrego fachowca jest cierpliwość. Zdarza się, że na dobre ujęcie, które wszystkich zachwyci musi on czasami czekać nawet kilka godzin.

Fotografia ślubna – o czym warto pamiętać?

fotografia ślubna wrocławZdjęcia ślubne są o tyle ważne, że samo wesele szybko przemija, a tym co po nim pozostaje są właśnie fotografie. To one przez lata będą kształtować w nas wspomnienia tamtej chwili. Dlatego ich wygląd i to co zostało na nich uchwycone są takie ważne. Decydując się na specjalistę mającego wykonać zdjęcia musimy pamiętać że wybierać trzeba rozsądnie. Na początek można się zapoznać z jakością i wyglądem zdjęć ślubnych wykonywanych przez światowej sławy fotografów. Da nam to wyobrażenie jak powinny prezentować się profesjonalnie wykonane zdjęcia ślubne. Następnie warto popytać znajomych czy też sprawdzić w internecie opinie na temat różnych fotografów i zapoznać się z ich galerią. Gdy wyłonimy już potencjalnych wykonawców, dobrze jest się omówić się na indywidualne spotkanie. Pamiętajmy, żeby przed takim spotkaniem uprzedzić fotografa, ze chcielibyśmy zapoznać się z jego portfolio. Pozwali to nam zobaczyć na żywo jakość zdjęć i ostatecznie stwierdzić czy jest to czego szukamy. Dodatkowo warto jasno mówić na takim spotkaniu czego oczekujemy, jak chcemy by wyglądały nasze zdjęcia. Wszystko to pozwoli nam na znalezienie fotografa, którego usługi najlepiej będą odpowiadały naszym potrzebom.

Zdjęcia ślubne a ślub w plenerze

Zdjęcia ślubne bywają bardzo różne – wszystko zależy od osobowości małżonków i ich oczekiwań. Decydując się na realizację usługi mogą oni określić czy mają to być zdjęcia pozowane, czy naturalne. Większość fotografów daje swoim klientom do wyboru kilka form wykonania zdjęć. Można tu wyróżnić:

  • sesję ślubną
  • reportaż ślubny
  • portrety

wynajem namiotówObecnie odchodzi się od tradycyjnych sesji ślubnych, które są wyłącznie pozowanymi zdjęciami. O ile wykonanie kilku zdjęć zbiorowych gości weselnych jest dość standardową procedurą, o tyle rozszerza się usługę o reportaże ślubne. Zdjęcie wykonane taką techniką są całkowicie naturalne. Fotograf przez cały dzień towarzyszy parze młodej, uwieczniając ciekawe momenty z przygotowań przed uroczystością z ceremonii i wesela. Przy wyborze takiego rozwiązania, bardzo istotne są umiejętności fotografa, który waściowie musi przez cały dzień pozostać niemal niezauważony, w dogodnych chwilach wykonując fotografie. Ślub w plenerze sprzyja realizacji reportażu dzięki dynamicznie zmieniającej się pogodzie, a także możliwości wybrania niezwykle atrakcyjnego pleneru.


 

Więcej informacji:


Podsumowując:

Dobry fotograf to tak naprawdę składowa bardzo wielu elementów, dlatego znalezienie odpowiedniego nie jest wcale takim łatwym zadaniem. Na poszukiwania warto poświęcić odpowiednio dużo czasu, by po weselu być zadowolonym z jakości wykonanych pamiątek.