Pomoc prawnika dla imigrantów

Z problemem imigracyjnym borykają się obecnie niemal wszystkie państwa, nie inaczej jest w Polsce. Pamiętajmy jednak, że zjawisko to nie tylko problem państwa i jego obywateli, ale także i dla samych uchodźców, a zarówno dla jednych jak i dla drugich najpoważniejszym problemem są problemu natury prawnej. Warto zatem się zorientować z jakiego rodzaju problemami tego rodzaju może przyjść nam się borykać i jakie są dostępne w tym przypadku rozwiązania.

Kim jest uchodźca wojenny?

Uchodźca wojennyUchodźca to w ogólnym rozumieniu osoba, która została zmuszona do opuszczenia własnego kraju ze względu na takie powody jak zagrożenie życia, zdrowia, czy też wolności w związku z takimi sytuacjami jak:

  • wojny
  • walki zbrojne
  • klęski żywiołowe
  • prześladowania religijne
  • prześladowania na tle politycznym
  • rasizm

 

Osoba posiadająca status uchodźcy objęta zostaje ochroną na mocy Konwencji Genewskiej, co za tym idzie podstawą do uzyskania ochrony jest przyznanie tego statusu. Nie zawsze jednak konieczne jest udowodnienie, że było się prześladowanym w kraju, wystarczy udowodnić, że istnieje taka obawa. Przy czym jeśli chodzi o prześladowanie, to należy udowodnić, ze może ono być ze strony państwa, albo raczej jakichś jego organów, ale także i w przypadku gdy państwo nie zapewnia ochrony przez prześladowaniem ze strony osób trzecich.

Imigrant i jego problemy oraz pomoc prawna

Uchodźcy z SyriiImigrant przyjeżdżający do obcego kraju szukając tu lepszego życia i schronienia napotyka wiele trudności. Myśli się zwykle w taki sam sposób, najpierw jakaś szybka nauka języka, potem jakaś praca i droga do nowego bezpiecznego życia otwarta, w praktyce jednak bywa nieco inaczej. Problemami z którymi muszą się zmierzyć uchodźcy są trudności w znalezieniu pracy, mieszkania, a nawet otrzymania zasiłków, wszystko to z powodu formalności i często niezbyt przychylnych urzędników, którzy wszystko utrudniają. Wizyty w urzędzie pracy, to nie jedyny problem, konieczne jest też załatwienie innych formalności związanych z wjazdem do kraju i z pobytem w nim. Często samodzielne załatwienie tego rodzaju spraw jest praktycznie nie możliwe i w momencie w którym właściwie nie ma już szans na wywalczenie czegokolwiek jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy prawnika, który pomoże w załatwianiu formalności, których dotąd nie można było załatwić.

Usługi prawne mogące pomóc imigrantom

Prawnik udzielający pomocy prawnejPrawnik reprezentujący imigranta, czy też pomagający mu się odnaleźć w nowym systemie może okazać wsparcie w wielu dziedzinach. Pierwsza i najważniejsza jest chyba załatwienie wszystkich formalności związanych z pobytem, czyli chociażby pomoc w znalezieniu zakwaterowania, sporządzeniu odpowiedniej umowy i co ważne umowy, która będzie prawnie akceptowalna, i poprawianie skonstruowana, ponieważ bardzo często w takich sytuacjach można się spotkać z oszustami, a co za tym idzie zostać bez mieszkania i dachu nad głowa. Kolejnym aspektem w którym uchodźca niewątpliwie może potrzebować pomocy, a który jest bardzo ważne jeśli chodzi o jego komfort życiowy jest praca. Już samo znalezienie pracy bywa kłopotliwe, a pozostaje jeszcze kwestia umowy o prace, co podobnie jak w przypadku omowy najmu bywa kłopotliwe. Bardzo często zdarzają się nieuczciwi pracodawcy, dlatego tak ważne jest sprawdzenie takiej umowy przez osobę zaznajomiona z prawem. Kwestia pomocy prawnej to także sytuacje w których imigrant zmuszony jest dochodzić swoich praw na drodze sądowej, wówczas pomoc ta nie ogranicza się już tylko do weryfikacji informacji, umów czy tez potwierdzanie ich poprawności, wówczas chodzi o reprezentacje pokrzywdzonego, poprowadzenie sprawy, uzyskanie odszkodowania i tak dalej, a co za tym idzie wówczas wybór dobrego prawnika jest bardzo ważny, bo od decyzji sądu i wyroku takiej rozprawy może zależeć być lub nie być takiej osoby.


Przydatne treści związane z tematem dostępne są na:

Lex.pl – serwis internetowy poruszający zagadnienia prawne
Refugee.pl – strona internetowa fundacji pomagającej imigrantom uchodźcom z Syrii
GP Goldwin – strona internetowa kancelarii prawnej zapewniającej opiekę prawną


 

Podsumowanie zagadnień

Imigranci szukający schronienia zmuszeni są borykać się z wieloma trudnościami, dlatego dobrze by choć orientowali się oni gdzie i jakiego rodzaju pomocy mogą szukać, by choć trochę łatwiej było im przejść przez ten trudny okres w życiu.