wszytskich świetych

Porządki przed Świętem Wszystkich Zmarłych – poradnik

Zazwyczaj o nagrobki bliskich staramy się dbać przez cały rok. Święto Wszystkich Zmarłych jest jednak szczególnym dniem, do którego chcemy w szczególny sposób je przygotować. Poniżej przedstawiamy kilka spaw, o których warto w tym czasie pamiętać.

Czy firma sprzątająca przygotuje za nas nagrobek?

firma sprzątającaNiektórym może się to wydawać oburzające, innym całkiem normalne. W każdym razie warto wprost powiedzieć, że rośnie zapotrzebowanie na pielęgnowanie nagrobków przez firmy sprzątające. Jest to niedroga usługa (jednorazowo od 30 złotych) i można zamawiać ją cyklicznie. Opiewa na:

  • umycie płyty nagrobnej,
  • usunięcie chwastów,
  • wyrzucenie starych zniczy i wiązanek,
  • sadzenie zieleni,
  • zapalenie znicza.

Jej popularność wynika zapewne z kilku czynników. Przede wszystkim decydują się na nią osoby starsze i schorowane, które nie są w stanie samodzielnie podjąć się zadbania o nagrobki. Obecnie częściej niż kiedyś się przeprowadzamy, licząc na lepszy standard życia. To powoduje, że niekiedy nagrobki rozproszone są po cmentarzach w całym kraju. Wtedy trudno zadbać o wszystkie naraz, zwłaszcza przed Świętem Zmarłych, kiedy ruch na drogach jest ogromny. Tutaj właśnie z pomocą przychodzi firma sprzątająca. Wystarczy znaleźć taką, która jest usytuowana w mieście, gdzie spoczywa nasz bliski, ustalić szczegóły i dokonać przelewu. Jako gwarancję wykonanych usług zazwyczaj otrzymujemy zdjęcie pomnika. Jest to metoda nieco kontrowersyjna, jednak chyba zdecydowanie lepiej jest powierzyć komuś odświeżenie nagrobka, niż całkowite zaniedbanie go.

Jak dbać o nagrobki granitowe?

 nagrobki granitoweKamieniarze zgodnie twierdzą, że nagrobki należy pielęgnować regularnie – absolutne minimum to 2 razy w roku. Sposób konserwacji zależy głównie od materiał z jakiego został wykonany pomnik. W Polsce ze względu na warunki klimatyczne najpopularniejsze są nagrobki granitowe, które są trwałe, łatwe w obróbce i w miarę przystępnie cenowo. Czyści się je ciepłą wodą z domieszką delikatnego detergentu (płyn do naczyń lub środek do zmiękczania tkanin). Zastosowanie octu od czasu do czasu spowoduje, że pomnik odżyje. Nagrobki granitowe nie tolerują użycia twardych szczotek i natłuszczania oraz pastowania. Druciane szczotki szkodzą także pomnikom wykonanym z lastryka. Tym jednak służy woskowanie, które przedłuża świeżość i czystość płyty nagrobnej. Dozwolone jest także mycie z użyciem detergentu, jednak należy pamiętać o jego dokładnym spłukaniu. To także dobry moment na sprawdzenie stanu pomnika – jeśli w ciągu roku uległ uszkodzeniu, to z naprawą poradzi sobie tylko fachowiec.

Czy usługi ogrodnicze przydadzą się na cmentarzu?

usługi ogrodniczeZieleń na cmentarzu odgrywa bardzo ważna rolę, ponieważ przemienia nieco mroczny klimat w bardziej przyjazny. Dodatkowo wysokie drzewa chronią przed wiatrem i promieniami słonecznymi, sprawiając, że nagrobki na dłużej pozostaną w nienaruszonym stanie. Warto zadbać także o zieleń w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika. W tym celu możemy posiać trawę, zasadzić kwiaty lub iglaki. Elegancko prezentują się także świeże kwiaty cięte w wazonie. Zapracowanym i niezorientowanym w roślinach osobom przychodzą z pomocą usługi ogrodnicze. W ich ranach pracownicy nie tylko sadzą nowe rośliny, ale także pielą, podlewają i pielęgnują już te istniejące. Jesienią zgrabią i usuną z pomnika zwiędłe liście, zaś wiosną zadbają o estetyczny wygląd wokół pomnika po srogiej zimie.


Więcej można znaleźć na:


Podsumowanie

Dbanie o pomnik to ważna kwestia, świadcząca o tym, że pamiętamy o tych, którzy już odeszli. Poza tym warto dbać o nagrobki przez cały rok, by przed Świętem Zmarłych nie wymagały kosztownych napraw i generalnego sprzątania.