Profesjonalna opiekunka osób starszych

Z każdym rokiem kilka tysięcy kobiet wyjeżdża do pracy zagranicę, ponieważ chcą więcej zarobić w krótszym czasie niż w kraju. Najczęściej znajdują posadę jako opiekunka w Niemczech, ponieważ takich pracowników u naszego sąsiada brakuje. 

Co muszą umieć opiekunki w Niemczech? 

opiekunka do osób starszych w niemczechKażda praca wymaga jakichś umiejętności, nawet na najniższym stanowisku. Żeby zostać opiekunką, trzeba wykazywać się empatią, chęcią niesienia pomocy osobom słabszym i mieć cierpliwość, gdyż praca z osobami starszymi bywa wymagająca. Dodatkowo opiekunka do osób starszych w Niemczech powinna umieć jeszcze obcy język, dzięki któremu bez problemu będzie mogła się komunikować, choć nie zawsze jest to wymóg konieczny. W Niemczech pracy w tym charakterze możemy szukać na własną rękę, po znajomościach, lub w biurze pośrednictwa pracy. Obecnie najbezpieczniej jest podpisywać umowę o pracę z biurem, które pośredniczy między pracownikiem, a pracodawcą. W kraju są ustalane warunki pracy i obowiązki, dzięki czemu nie uświadczymy zaskoczenia już na miejscu. Praca opiekunki w Niemczech wiąże się z koniecznością systematycznych wyjazdów na kilka tygodni, co jest dla niektórych barierą. Ponadto brak znajomości języka niemieckiego dodatkowo utrudnia pracę, gdyż najczęściej sporo czasu minie zanim będziemy w stanie się swobodnie komunikować z Niemcami. Obowiązkami opiekunek są mycie, karmienie, ubieranie, podawanie leków, czy nawet zabieranie na spacer podopiecznego. Nierzadko konieczne jest też prowadzenie gospodarstwa domowego. 

Opiekunki, które potrafią w stopniu komunikatywnym język niemiecki, mogą liczyć na nieco wyższe zarobki niż te, które języka nie znają. Choć mimo tego, nadal praca w naszego zachodniego sąsiada jest bardzo opłacalna i decyduje się na nią wiele kobiet.