Profesjonalne osiowanie maszyny

Odpowiednia konfiguracja oraz kalibracja maszyn w zakładzie przemysłowym jest czymś bardzo często pomijanym. Wielu osobom wydaje się, że jest to element zbędny i tylko marnuje się na niego pieniądze, dlatego tez często się tego nie robi. Jest to jednak myślenie bardzo błędne, a właściwe przygotowanie maszyn daje bardzo wiele.

Korzystanie z właściwie wyosiowanych maszyn

osiowanie maszynyZakłady przemysłowe często korzystają z wielu maszyn, które funkcjonują jednocześnie. W wielu przypadkach tworzą one całe linie przemysłowe w których wiele maszyn współdziała podczas obrabiania jednego elementu. Zwykle jest on transportowany automatycznie pomiędzy nimi. Tego typu maszyneria najczęściej połączona jest za pomocą wałów przechodzących przez wszystkie maszyny w jednym ciągu. Ważne jest więc osiowanie maszyny podłączonej do takiego systemu. Pozwala to wyeliminować wszelkie błędy w połączeniu, oraz straty w wydajności. Źle skalibrowane wały mogą tworzyć dość spore drgania, które mogą wpływać na funkcjonowanie takiej maszyny. Dlatego też jej odpowiednie wyosiowanie jest tak ważne. Do tego celu wykorzystuje się różnego rodzaju przyrządy miernicze. Najbardziej zaawansowane są mierniki laserowe, które pozwalają na wyosiowanie maszyny do tysięcznej milimetra, co gwarantuje ogromną dokładność takiej czynności. Regularne osiowanie znacznie zmniejsza awaryjność takich maszyn, nawet do sześćdziesięciu procent. W dużej mierze zwiększa to także ich wydajność, dzięki czemu całość wykonywana jest znacznie sprawniej. Osoby uprawnione do wykonywania czynności tego typu posiadają specjalistyczny sprzęt, bez którego wykonanie tej czynności byłoby niemożliwe.

Ważne jest więc wynajęcie profesjonalisty dysponującego takim sprzętem. Lata doświadczenia gwarantują, że sprzęt będzie odpowiednio wyosiowany. Taką czynność powinno się przeprowadzać regularnie, aby zmaksymalizować wydajność w swoim przedsiębiorstwie, oraz zminimalizować ryzyko powstawania strat.