O atrakcyjności danego miasta świadczą nie tylko zabytki historyczne, czy architektura miejska. Ważne są również tereny zielone, to jak się prezentują, jak duże jest ich zagęszczenie i czy można czuć się komfortowo w ich otoczeniu.
Tereny zielone w mieście, czyli architektura krajobrazu miejskiego
Coraz częściej zwraca się uwagę na minusy aglomeracji miejskich, czyli głównie na bardzo duży stopień zanieczyszczenia. Przyczyniają się do tego nie tylko spaliny i innego rodzaju toksyny, jakie znajdują się w powietrzu, ale również niewystarczająco dużo zieleni. Normy WHO są dla Polski nieubłagane, w najbardziej „zielonym mieście” Bydgoszczy na jednego mieszkańca przypada średnio 36 metrów kwadratowych zielonych terenów, a według normy powinny być ich co najmniej 50.
Inicjatywy i fundacje wspierające rozwój krajobrazu miejskiego
Innym rozwiązaniem są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, które mają za zadanie przeznaczać środki na potrzeby różnych regionów. Na takiej inicjatywie ma zyskać architektura krajobrazu miejskiego na terenie wielu województw. Jest to więc działalność prowadzona z rozmachem, więc już wkrótce powinny być widoczne pierwsze dokonane zmiany i zrealizowane projekty.
Tereny zielone, coraz więcej
Niemniej coraz częściej dostrzega się to, jak duże znaczenie w życiu człowieka ma przyroda. Z tego też powodu powstaje wiele inicjatyw, które mają zachęcać do tego, by spędzać czas wolny właśnie na zielonych terenach, w tym w parkach. Oczywiście, by było to możliwe dla wszystkich, więc dla młodszych i starszych, oprócz różnych atrakcji, w postaci architektury ogrodowej, czy obecności roślin lub zwierząt, ważne są też praktyczne elementy. Z pewnością można do nich zaliczyć ławki parkowe, które są obecnie dostępne w wielu różnych wzorach i modelach.
Montowanie lamp ogrodowych i innych „mebli” architektury miejskiego
- wyciąg górny
- drabinka
- wioślarz
- orbitrek
- narciarz
- biegacz
- rowerek
- motyl
- ławeczka prosta i skośna
- i wiele innych
Są one bardzo ładne, praktyczne i mogą przynieść wiele pożytku. Zachęcają również młodzież i starszych do ćwiczeń. W niektórych miejscach są nawet małe boiska, korty lub inne atrakcje zachęcające do zbiorowych gier i zabaw.
Jednak nie można zapomnieć o najważniejszym. Mianowicie chodzi o oświetlenie, ludzie w parkach gromadzą się po południu, jak kończą pracę czy szkołę. A do zmierzchu już nie daleko, park musi być dobrze oświetlony, aby był przyjazny i bezpieczny. Dlatego lampy ogrodowe, nawet latarnie ogrodowe są niezbędne. Muszą one pasować, czyli wkomponować się w otoczenie. Nie mogą one dawać za mocnego światła, a sama temperatura barwy powinna być ciepła. Da przyjemne odczucie i pomoże odprężeniu. Zimna barwa światła poprawia skupienie, natomiast ciepła wprowadza w relaks, podobnie działają na nas kolory: niebieski i żółty.
Źródło:
- Astrini-Design – Firma projektująca tereny zielone na zlecenie samorządów i innych instytucji
- Sklep Kaja – Sklep internetowy, który w swojej szerokiej ofercie oświetleniowej posiada między innymi lampy ogrodowe
- Parki miejskie – Informacje z Wikipedii na temat architektury krajobrazu miejskiego
Ostatnie słowa o samorządach
Samorząd danego miasta nie ma więc żadnych trudności, by móc sprostać projektom, których celem jest troska o zdrowie ludzi, o wizerunek miasta, jaką zapewnia dobry stan terenów zielonych. Trudno wręcz sobie wyobrazić spacer po parku i nie zauważyć ławki, na której można by było usiąść, odpocząć, czy delektować się ciszą, odgłosami natury, bądź rozmową z osobą towarzyszącą. Szeroki wachlarz ławek, jakie oferują producenci, to dobra informacja dla samorządu, ponieważ łatwo dobrać takie, które najlepiej będą się komponować z daną architekturą. Dbałość zaś o każdy szczegół będzie procentować i ludzie z wielką ochotą zechcą poświęcić chwilę wolnego czasu na kontemplację przyrody.