Przebieg inwestycji dla miasta

Obecnie dzięki dotacjom unijnym w coraz większej liczbie polskich przeprowadza się inwestycje na dużą skale, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że przeprowadzanie takich inwestycji to złożony proces, a dodatkowo, jako że większość pieniędzy pochodzi z dofinansowania to należy dopatrzeć nawet najdrobniejszy szczegółu, by się w wszystkich założeń projektu wywiązać i to wywiązać we właściwym terminie, tak by nie było konieczności zwracania otrzymanej dotacji.

Na początek architektoniczny projekt biurowca

Biurowiec w mieściePodstawa każdych prac jest rzetelnie i profesjonalnie przygotowany projekt. Takowy projekt, jeśli jest to projekt budynku biurowego zawiera zarazem projekt zewnętrznej bryły i elewacji budynku jak i projekt wnętrza budynku, na którym rozpieszczone są wszystkie pomieszczenie ich wymiary, oznacza się dokładnie także wszystkie okna, drzwi i przejścia. Jeśli chodzi o tego typu projektu dla miasta to zwykle są to projektu wykonywane na zamówienie, zgodnie z sugestiami rady miasta, rzadko kiedy zdarza się, że miasto decyduje się na gotowy projekt, ponieważ zwykle nie spełniają one wytycznych jakie zostały miastu narzucano i z jakich musi ono się wywiązać by zatrzymać otrzymane dotacje.

Projekt w formie makiety architektonicznej

Makieta architektonicznaPrzygotowanie projektu i zatwierdzenie go nie daje gwarancji, co do tego jak będzie się dany budynek prezentował po wybudowaniu i czy założenia przedstawione na projekcie wpasują się w otaczająca panoramę, dlatego jako etap kontrolny po wybraniu projektu biurowca miasto bardzo często zleca wykonie makiety architektonicznej, która w odpowiednio dobranej skali oddaje to jak w rzeczywistości będzie się prezentować dany budynek, czy będzie on odpowiednio funkcjonalny i co dalej czy będzie on pasował do pobliskiej architektury, bo jeśli chodzi o miejskie inwestycje jest to bardzo ważny aspekt. Jeśli chodzi o jakość wykonania takich makiet i ich wiarygodność, to obecnie profesjonalnie modele architektoniczne wykonane przez rzetelną firmę, oddają każdy nawet najdrobniejszy element obiektu, a dodatkowo posiadają one także funkcjonale elementy takie jak oświetlenie, czy elementy ruchome w postaci otwierających się okien, drzwi czy też poruszającej się windy. Wszystko to sprawia, że taka makieta w pełni oddaje to jak będzie wyglądał i funkcjonował zaprojektowany obiekt. Kolejnym elementem, jeśli chodzi o realizacje inwestycji jest urządzenie przetargu w trakcie którego wyłoni się wykonawce danego projektu. Prawdą jest, że przy tego rodzaju przetargach tym co przede wszystkim decyduje o tym komu zadanie zostanie powierzone jest cena. Im wykonawca oferuje niższa cenę tym większe szanse ma on na to, że zlecenie otrzyma. Jednak pojawia się tu też i pewne niebezpieczeństwo, bo miejskie inwestycje na które miasto utrzymuje dotacje maja z góry narzucony czas na realizację projektu, a co za tym idzie nie skończenie prac w wyznaczonym czasie wiąże się z koniecznością zwrócenia pieniędzy, dlatego na przetargu poza ceną jaka dana firma budowlana oferuje miasto także musi patrzeć na jej rzetelność.

Zabezpieczenie terenu budowy i ciężkich maszyn jak dźwig

Dźwig budowlanyZnalezienie wykonawcy to już praktycznie dla samego miasta koniec, bo dalej to on zajmuje się już pracami na budowie, jednak pozostaje jeszcze nadzór nad tym jakie prace są wykonywane w jakim tempie one przebiegają, czy materiały które stosowane są na budowie są odpowiednie, jednak tym co jest najważniejsze, a co praktycznie należy do obowiązków wykonawcy jest odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy, dlaczego jest to tak ważne dla miasta które zleca wykonanie projektu? Głownie z racji tego, że jakiekolwiek niedopatrzenia w kwestii bezpieczeństwa i zabezpieczenia terenu mogą spowodować wstrzymanie prac, a co za tym idzie i opóźnienia w realizacji projektu, na co miasto nie może sobie pozwolić. Trzeba tu zatem dopilnować takich elementów jak:

  • ogrodzenie
  • wyznaczenie stref niebezpiecznych
  • wyznaczenie przejść dla pieszych
  • zapewnienia zaplecza sanitarnego
  • podłączenie prądu

 

Jeśli to na budowie nie zostanie zrobione przed przystąpieniem do prac, to mogą być problemy.

Więcej informacji budowlanych można znaleźć na:


  • Wytworniapp.com – strona biura architektów z Wrocławia tworzącego projekty biurowców i domów
  • Architektura.info – serwis internetowy skierowany do architektów i inwestorów
  • Borowiecki – strona firmy z Łodzi wynajmującej podnośniki koszowe i dźwigi

 

Podsumowanie tematu

Miejskie inwestycje zwykle maja całkiem spory rozmach, jednak z ich realizacją wiąże się zwykle całkiem spore ryzyko, dlaczego trzeba dobrze je nadzorować i to na wszystkich etapach. Już podczas opracowywania projektu budynku warto przewidzieć różne warianty. Odpowiednie przygotowanie na etapie projektowym umożliwi nam bezproblemową realizację inwestycji.